Tolerancja to jedna z podstaw funkcjonowania Unii Europejskiej. W krajach członkowskich jest jej tymczasem coraz mniej. Tak w najnowszym raporcie ocenia organizacja Human Rights Watch zajmująca się badaniem stanu przestrzegania praw człowieka na świecie. Wśród tych, którzy z akceptacją odmienności mają największe problemy, znaleźli się również Polacy.
Złe traktowanie mniejszości etnicznych to główna bolączka z jaką wciąż trzeba walczyć na Starym Kontynencie. W ocenie HRW, poważne zagrożenie niesie za sobą także pojawienie się nowych ognisk myśli skrajnie prawicowej i ich rosnąca siła. Tu przodują Węgrzy i Grecy. W kwietniu ubiegłego roku na Węgrzech trzeba było ewakuować prawie 300 Romów, gdy grupy paramilitarne prawicy postanowiły zabawić się w poligon niedaleko ich domostw. Frustrację na imigrantach podczas ciągłych zamieszek chętnie wyładowywali też Grecy.
Jednak europejskie problemy z tolerancją nie polegają tylko na akceptacji przybyszów z innych rejonów świata. To również zaangażowanie w działania ograniczające prawa człowieka, czy brak zrozumienia dla mniejszości seksualnych,
To sprawiło, że wśród dziewięciu krajów UE, którym raport HRW poświęca szczególną uwagę znalazła się również Polska. Eksperci organizacji przede wszystkim zwracają tu uwagę, że pojawiły się kolejne niejasności wokół więzień CIA w Polsce, gdy w maju nagle zmieniono prokuratora badającego tę sprawę.
HRW przypomina także, że na pogorszenie sytuacji w naszym kraju paradoksalnie wpłynęło wprowadzenie nowych przepisów mających podwyższać poziom tolerancji, które przyjęto mimo zastrzeżeń ze strony organizacji społecznych. Krytycznie ocenia się również zmniejszenie budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przedmiotem negatywnej oceny HRW jest również fakt, iż w Polsce nadal obowiązuje jedna z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w Europie. Powoduje to wiele problemów z dostępem do nowoczesnych metod planowania rodziny. Organizacja zwraca uwagę, że Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że odmowa badań prenatalnych i legalnej aborcji w Polsce stanowi naruszenie zakazu okrutnego i nieludzkiego traktowania i narusza prawo do prywatności, i życia rodzinnego. Polska tymczasem w sierpniu ubiegłego roku była bliska przyjęcia prawa całkowicie zabraniającego dostępu do aborcji.
Obok Polaków do najbardziej nietolerancyjnych państw zaliczono również Francję, Hiszpanię, Holandię, Włochy, Wielką Brytanię, Grecję i Węgry, a nawet słynące dotąd z poszanowania dla odmienności Niemcy.
W większości tych państw problem narasta na podstawie powtarzających się incydentów rasistowskich. Nad Sekwaną to np. kwestia wprowadzenia zakazu noszenia burek. Notowania Berlina spadły za sprawą serii rasistowskich ataków przeprowadzonych przez zorganizowaną bojówkę skrajnej prawicy.
Poland continued to have one of the most restrictive abortion laws in Europe. CZYTAJ WIĘCEJ
Czym zajmuje się Human Rights Watch?
wg Wikipedii
Zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka w różnych rejonach świata. Skupia się przede wszystkim na obronie wolności słowa i przekonań, zwalczaniu cenzury, zapewnieniu oskarżonym prawa do uczciwego procesu i ewentualnego azylu, przeciwdziała zabójstwom politycznym, zapobiega torturom i arbitralnemu pozbawianiu wolności, ochronie praw kobiet (w tym prawa do aborcji) i praw dziecka [...] CZYTAJ WIĘCEJ