Ponad półtora tysiąca wolontariuszy wręcza na ulicach Warszawy papierowe żonkile, które są związane z akcją zorganizowaną przez Muzeum "Polin".
Ponad półtora tysiąca wolontariuszy wręcza na ulicach Warszawy papierowe żonkile, które są związane z akcją zorganizowaną przez Muzeum "Polin". Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Reklama.
Akcja "Żonkile"
Żonkile są symbolem pamięci i szacunku o powstaniu w getcie warszawskim. To właśnie bukiet tych kwiatów w każdą rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej Marek Edelman. Stąd w czwartek 19 kwietnia około półtora tysiąca wolontariuszy wręcza żółte kwiaty w papierowej wersji przechodniom w Warszawie. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum Polin akcja "Żonkile" w ten sposób nie tylko rozpowszechnia ten symbol, ale szerzy wiedzę na temat samego powstania.
Koncert "Łączy nas pamięć"
Akcja "Żonkile" to niejedyne wydarzenie, jakie zaplanowano na 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Na godz. 20:00 zaplanowano także koncert pod nazwą "Łączy nas pamięć". Na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wystąpi katowicka Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Chór Filharmonii Narodowej. Jednym z głównych punktów programu ma być premierowe wykonanie kompozycji Radzimira Dębskiego, znanego także pod pseudonimem "Jimek", którą artysta napisał specjalnie na tę okazję. Wstęp jest wolny.
Powstanie w getcie warszawskim
Przypomnijmy, że 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim, które zaplanował ŻOB. Dowódcą był Mordechaj Anielewicz. W ramach przygotowania gromadzono broń, kopano tunele i bunkry oraz oszczędzano żywność. Gdy wybuchło powstanie, do getta wkroczyło 2 tys. niemieckich żołnierzy oraz wjechały czołgi pancerne. Walki były zażarte (Żydzi byli wspierani m.in. przez AK), lecz naziści mieli przeważającą siłę i 8 maja zaatakowali główną siedzibę ŻOB. Zginęło ponad 100 osób, wśród których był Mordechaj Anielewicz.
Dowództwo po nim przejął Marek Edelman, któremu udało się uciec z getta dwa dni później. Walki skończyły się 16 maja. Według oficjalnego raportu napisanego w maju 1943 roku przez Jürgena Stroopa, dowódcę niemieckich sił likwidacyjnych w getcie warszawskim, w powstaniu miało zginąć lub zostać schwytanych ponad 56 tys. osób ze strony cywilnej.