Pewne jak w banku? Dopiero od tego roku. Wcześniej pieniądze na kontach nie były do końca bezpieczne

Bankowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada, między innymi, za zwrot depozytów w przypadku upadłości banku
Bankowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada, między innymi, za zwrot depozytów w przypadku upadłości banku Fot. 123rf.com / viteethumb
Bankructwo banku, w którym przechowujemy oszczędności życia, to wizja nieciekawa niezależnie od gwarancji, jakich państwo udziela tego typu instytucjom. Z drugiej strony, trudno wyobrazić sobie, że jeszcze do 1994 roku nie mieliśmy organu, który w razie bankructwa banku, zwróciłby pieniądze jego klientom.

Dziś rolę tą pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny - jeden z organów nadzorujących bezpieczeństwo finansowe. Powołany do życia ustawą z dnia 14 grudnia 1994 BFG dba o utrzymanie stabilności systemu bankowego, a w przypadku jakichkolwiek problemów - udzielanie takich instytucjom pomocy.

BFG na bieżąco monitoruje funkcjonowanie banków przygotowując analizy i prognozy. Jeśli wykryje nieprawidłowości, może takiej instytucji udzielić pomocy, na przykład w formie pożyczki, lub wspierać ją w trakcie procesu restrukturyzacji.

Dla klientów najważniejszym zakresem działalności BFG jest ten, związany ze zwrotem pieniędzy zgromadzonych na kontach, w przypadku zawieszenia działalności danego banku przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Skąd BFG bierze pieniądze na wypłaty środków? Ze “zrzutki” wszystkich działających na polskim rynku banków komercyjnych i spółdzielczych. Wymogiem otrzymania licencji bankowej w naszym kraju jest bowiem uczestnictwo w Funduszu. Kiedy jeden z członków ogłasza bankructwo, inni składają się na wypłatę jego depozytów.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...