Jeździmy nią na Zachód Europy. Ma nie tylko umożliwiać szybki przejazd, ale także pomagać w budowie dobrych kontaktów między ludźmi z sąsiadujących ze sobą krajów. Autostrada A2 zwana Autostradą Wolności, której pierwszy etap zamknięto w 2004 roku, to jeden z najważniejszych traktów komunikacyjnych Polski i Niemiec. W najbliższych latach czeka go dalsza rozbudowa.
Obecnie autostrada między Warszawą a granicą z Niemcami ma 454 km długości. Docelowo ma liczyć 657 km. Z niemiecką autostradą A12 łączy się na linii wyznaczanej przez dawne przejście graniczne Świecko–Frankfurt nad Odrą. Jest częścią drogi krajowej nr 2 oraz międzynarodowej trasy E30 uznawanej za europejski szlak komunikacyjny na osi wschód-zachód.
Intensywna budowa nowoczesnej autostrady ruszyła w 2001 roku. Pierwszy etap budowy autostrady Nowy Tomyśl – Modła o długości ok. 149 km zakończono 27 października 2004 roku, kiedy to oddano do eksploatacji liczący 50,4 km odcinek autostrady Nowy Tomyśl – Poznań Komorniki.
4 czerwca 2014 roku, w 25. rocznicę wyborów parlamentarnych z 1989, trasa otrzymała nazwę „Autostrada Wolności”. Tablicę z symboliczną nazwą odsłonili na parkingu w Brwinowie prezydent Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck.
Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju