Wizja Europy bez granic towarzyszyła pokoleniom, którym przyszło żyć w czasach podzielonego murem berlińskim kontynentu. Polska, która swego czasu również znajdowała się za tzw. Żelazną kurtyną, również przez dekady żyła tą nadzieją. Marzenie to ziściło się w końcu 21 grudnia 2007 roku, kiedy to nasz kraj dołączył do strefy Schengen.
Podstawą prawną dla przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego jest ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej, którą 7 września 2007 podpisał prezydent RP Lech Kaczyński. Decyzją Rady Unii Europejskiej Rzeczpospolita Polska weszła do układu z Schengen 21 grudnia 2007.
Do układu z Schengen należy obecnie 26 państw. Grupę tworzą 22 państwa członkowskie Unii Europejskiej, a także Islandia i Norwegia, wchodzące w skład Związku Paszportowego Krajów Nordyckich, oraz Szwajcaria i Liechtenstein, który jest z grupą z Schengen stowarzyszony.
Układ z Schengen to porozumienie znoszące kontrole na granicach wewnętrznych państw sygnatariuszy. Zostało podpisane 14 czerwca 1985 roku w luksemburskim mieście Schengen między Belgią, Francją, Holandią, Luksemburgiem i RFN. Umowa reguluje swobodny przepływ osób w ramach ruchu bezwizowego określanego jako strefa Schengen.
Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju