Od 28 września 2010 na ogromnym ekranie w ścisłym centrum Warszawy u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich można zauważyć kwotę, która cały czas rośnie. To licznik długu publicznego, mający cały czas przypominać o stanie finansów publicznych.
Zegar pokazujący, jak rośnie zadłużenie Polski, uruchomił prof. Leszek Balcerowicz, były minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego, w ramach inicjatywy podjętej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Licznik wystartował w szczycie europejskiego kryzysu zadłużeniowego.
Inicjatorom akcji przyświecał i przyświeca cel, by zmobilizować polityków do działania w kwestii przeprowadzenia reform, które ich zdaniem naprawią finanse publiczne. Licznik długu publicznego ma być też ostrzeżeniem przed nadmiernymi wydatkami ze strony państwa.
W momencie uruchomienia zegara dług publiczny wynosił ponad 724 mld zł, co oznaczało, że każdy z Polaków obarczony był zadłużeniem przekraczającym 19 tys. zł. W styczniu 2017 roku wyświetlany na ekranie dług przekroczył 1 bilion złotych. Podobne liczniki działają też za granicą np. w Nowym Yorku czy Berlinie.
Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju