Kiedy Michel Platini, ówczesny prezydent UEFA, wyciągnął z koperty kartę i pokazując ją do kamery, powiedział ''Poland-Ukraine'', w kraju nad Wisłą na chwilę zniknęły wszelkie podziały. Ogłoszony werdykt wywołał bowiem powszechną radość. Tak zaczęła się droga do organizacji przez Polskę i Ukrainę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.
14 turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn rozpoczął mecz otwarcia na Stadionie Narodowym, który rozegrano 8 czerwca 2012 roku między Polską a Grecją. Finał Mistrzostw odbył się 1 lipca 2012 na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Reprezentacja Hiszpanii pokonała Włochów, broniąc wywalczonego 4 lata wcześniej tytułu. W sumie na turnieju rozegrano 31 meczy.
Polskiej reprezentacji niestety nie udało się awansować do ćwierćfinału. Biało-czerwoni, których trenerem był wówczas Franciszek Smuda, odpadli z turnieju po przegranym spotkaniu z Czechami we Wrocławiu. Ze strony Polski w organizacji mistrzostw wzięły udział 4 miasta: Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Poznań. Ze strony Ukrainy gospodarzami byli Kijów, Donieck, Charków i Lwów.
UEFA Euro 2012 stało się bodźcem do rozbudowy infrastruktury transportowej i sportowej w naszym kraju. 3 z 4 polskich stadionów, na których odbyły się mecze, wybudowano właśnie z myślą o organizacji mistrzostw. Turniej był największym przedsięwzięciem organizacyjnym i gospodarczym w historii Polski.
Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju