Studenci Politechniki Częstochowskiej za kilka lat prawdopodobnie zasilą szeregi specjalistów NASA. Jaką inną ścieżkę kariery mogliby wybrać, skoro zaprojektowany przez nich łazik marsjański już drugi raz z rzędu okazuje się najlepszy na świecie?
Legendary Rover Team - tak nazywa się grupa częstochowskich studentów, która 2 czerwca 2016 pokonała 30 innych drużyn z całego świata. Zawody łazików marsjańskich czyli University Rover Challenge, odbyły się w amerykańskim stanie Utah, na pustyni niedaleko marsjańskiej bazy MDRS - miejsca, gdzie prowadzone są analogowe testy maszyn wysyłanych w kosmos.
Pozycja na podium Legendary Rover Team w porównaniu z zeszłym rokiem nie uległa zmianie - wtedy też stawali na najwyższym stopniu. Po piętach depczą im jednak nie tylko Amerykanie (drużyna z Washington State University zajęła w 2016 drugie miejsce), ale i Polacy. Na trzecim miejscu znalazła się drużyna z Wrocławia. Łącznie w zawodach brało udział siedem teamów z naszego kraju.
Sama konstrukcja i nawigacja łazików to tylko jeden aspekt, który daje zwycięstwo w zawodach University Rover Challenge. Uczestnicy muszą również wykazać się wiedzą z dziedziny geologii czerwonej planety.
Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju.