Rada Praw Człowieka ONZ zmiażdżyła reformy PiS. "Wykastrowano Trybunał Konstytucyjny"

W protestach przeciwko reformom sądownictwa w Polsce protestowano wielokrotnie. Nie umknęło to uwadze Rady Praw Człowieka.
W protestach przeciwko reformom sądownictwa w Polsce protestowano wielokrotnie. Nie umknęło to uwadze Rady Praw Człowieka. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Właśnie pojawił się raport dotyczący reformy sądownictwa w Polsce, który przygotował Diego Garcia-Sayana na zlecenie Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. Jaki jest jego wniosek? Prawo i Sprawiedliwość może już zacząć wstydzić się, bo zmiany w sądach i Trybunale Konstytucyjnym zostały wręcz zmiażdżone w ogniu krytyki.

Dokument zostanie za dwa tygodnie oficjalnie przedstawiony na sesji w Genewie, a powstał w październiku ubiegłego roku. Jego autorem jest Diego Garcia-Sayan. Wysłannik Rady Praw Człowieka podsumował w nim zmiany w polskim sądownictwie, które zapoczątkowało, jak sam napisał "wykastrowanie" Trybunału Konstytucyjnego.

Ale potem, według relacji Garcii-Sayana, rząd poszedł dalej i zabrał się za sądy powszechne, Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa. Żeby udokumentować wszystko jak należy działacz przeprowadził szereg rozmów z sędziami, prokuratorami i przedstawicielami władzy wykonawczej oraz ustawodawczej.

To co od razu rzuciło sie w oczy podczas lektury jego raportu to wnioski z tych rozmów, w których Garcia-Sayan podkreśla krytykę rozwiązań siłowych władzy i brak konsultacji swoich decyzji ze środowiskami prawniczymi w Polsce.

W raporcie znalazło sie także miejsce na rekomendacje i nie trzeba sie domyślać jakie. Garcia-Sayan stwierdza, że Polska "powinna wycofać się ze zmian, naruszających porządek konstytucyjny i równowagę władz", powstrzymać nagonkę na sędziów, zrealizować niepublikowane dotąd wyroki Trybunału Konstytucyjnego oraz wycofać się ze zmian w ustawie o KRS i przywrócić wybór jej 15 członków przez sędziów.


Nie wiadomo jak na jego wnioski zareaguje rząd Prawa i Sprawiedliwości. Według opozycji powinien zacząć sie już wstydzić.
Trwa ładowanie komentarzy...