Śledczy z IPN znowu nękają 101-letniego Ścibora-Rylskiego. Bo dowiedzieli się, że poczuł się lepiej

Śledczy z IPN ścigają 101-letniego gen. Ścibora-Rylskiego.
Śledczy z IPN ścigają 101-letniego gen. Ścibora-Rylskiego. fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Śledczy z Instytutu Pamięci Narodowej ścigają 101-letniego gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego – pisze "Fakt". Powodem ma być niedawna publikacja dziennika, w której opisano, że sędziwy generał czuje się lepiej.

Według ustaleń dziennika IPN co najmniej dwukrotnie starał się wznowić zawieszoną sprawę. W obu przypadkach IPN domagał się dokładnego przebadania 101-letniego Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Chcieli potwierdzenia, czy stan zdrowia rzeczywiście nie pozwala mu się bronić przed oskarżeniami o współpracę z Urzędem Bezpieczeństwa. Przypomnijmy, z uwagi na zły stan zdrowia generała warszawski sąd w listopadzie 2016 r. zawiesił postępowanie lustracyjne.

– Śledczym z IPN nie spodobała się marcowa relacja "Faktu" z urodzin Ścibora-Rylskiego, w której napisano, że solenizant jest w dobrej formie – powiedział informator dziennika.

Generał w przeszłości przyznał się do współpracy, tłumacząc, że robił to po to, by "wyciągać informacje z drugiej strony" i ratować kolegów przed aresztowaniami. Zarejestrowany jako TW "Zdzisławski" miał do czynienia ze służbami do 1964 r. Miał donosić na własną żonę. 

101-letni bohater Powstania Warszawskiego podczas zeszłorocznej rocznicy zrywu pożegnał się przejmującym przemówieniem. Mówił drżącym głosem i miał problemy z ustaniem na nogach. – Żegnam Was. Na pewno to jest moje ostatnie spotkanie z Wami. 100 lat to wielkie przeżycie. To największa radość, jaką człowiek może otrzymać od Boga – mówił Zbigniew Ścibor-Rylski.


Do redakcji naTemat IPN przesłał wyjaśnienie ws. gen. Ścibora-Rylskiego, które w całości publikujemy.

Oświadczenie IPN ws. generała Ścibora-Rylskiego

Oddziałowe Biuro Lustracyjne w Warszawie nigdy nie kierowało do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania lustracyjnego wobec gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Powodem zawieszenia przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie postępowania lustracyjnego był zły stan zdrowia Zbigniewa Ścibora-Rylskiego uniemożliwiający mu uczestniczenie w postępowaniu lustracyjnym.

W dniu 14 września 2017 r. prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Warszawie skierował do Sądu wniosek o przeprowadzenie badań sądowo-lekarskich Zbigniewa Ścibora-Rylskiego na okoliczność ustalenia stanu zdrowia lustrowanego oraz stwierdzenia czy stan ten pozwala mu na uczestniczenie w postępowaniu lustracyjnym. Kolejny wniosek o przeprowadzenie badań sądowo-lekarskich lustrowanego na te same okoliczności został przez prokuratora Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Warszawie skierowany do Sądu w dniu 23 marca 2018 r.

Obowiązek skierowania wniosków o przeprowadzenie badań sądowo-lekarskich zmierzających do ustalenia czy w dalszym ciągu istnieją podstawy do zawieszenia niniejszego postępowania wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Zgodnie z treścią par. 214 tegoż rozporządzenia w czasie zawieszenia postępowania należy okresowo, nie rzadziej niż raz w ciągu 6 miesięcy, sprawdzać, czy przyczyny zawieszenia nadal trwają. Cytowany przepis nakłada na prokuratora obowiązek okresowego sprawdzania czy przyczyny zawieszenia postępowania w dalszym ciągu trwały i z tego powodu kierowane były do Sądu wnioski o przeprowadzenie badań lustrowanego gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.źródło: "Fakt"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna".[/b] Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna". Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Zachód rezygnuje z diesli. [b]Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Zachód rezygnuje z diesli. Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.