Jazda pod wpływem alkoholu. Jaka jest różnica między wykroczeniem a przestępstwem? Jakie kary?

Prawo wyróżnia stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości.
Prawo wyróżnia stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Polskie prawo wyróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu w organizmie. Jeden to stan po spożyciu alkoholu, a drugi to stan nietrzeźwości. Kiedy jazdę pod wpływem alkoholu uznaje się za wykroczenie a kiedy za przestępstw?

Stan po użyciu alkoholu
Stan po spożyciu alkoholu pojawia się w momencie, gdy osoba w wydychającym powietrzu ma 0,1 do 0,25 mg/dm³ alkoholu lub 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. Podczas zatrzymania przez policję osoba będzie karana za wykroczenie.

Kara nie należy do najlżejszych. Kierowcy grozi areszt od 5 do 30 dni lub grzywna w wysokości od 50 zł do nawet 5000 zł. Dostaje także 10 punktów karnych oraz sąd orzeka zakaz poruszania się pojazdami od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku, gdy kierowca jest nietrzeźwy. Prawo stwierdza taki stan, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub osoba w wydychającym powietrzu ma więcej niż 0,25 mg/dm³ alkoholu. Jest to kwalifikowane jako przestępstwo.

Prowadzenie auta w tym stanie jest karane grzywną, ograniczeniem wolności lub karą pozbawienia wolności do 2 lat. Grzywna jest wymierzana w stawkach dziennych. Jej wysokość może wynieść od 10 do 540 stawek dziennych. Tu również policja daje 10 pkt karnych oraz sąd orzeka o zakazie prowadzenia na min. 3 lata.

Co więcej, zaostrzono w tamtym roku przepisy karne w związku z kierowcami, którzy w stanie nietrzeźwości spowodowali wypadek drogowy, w którym poszkodowani zginęli lub odnieśli ciężkie obrażenia.

W tym przypadku taka osoba może trafić do więzienia nawet na 12 lat bez możliwości warunkowego zawieszenia kary. Na jej zmniejszenie nie mają wpływu okoliczności łagodzące.

Dla porównania, gdy sprawca spowodował wypadek będąc trzeźwym, może otrzymać od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, dopuszczając możliwość zawieszenia wykonania kary na okres próby od roku do trzech lat.

Nadzwyczajne obostrzenie kary
Sąd może również obligatoryjnie orzec o karze pozbawienia wolności za przypisane sprawcy przestępstwo w wymiarze od dolnej ustawowego zagrożenia zwiększonej o połowę, aż do górnej granicy zwiększonej o połowę (nadzwyczajne obostrzenie kary.


Dzieje się tak, gdy sprawca zostanie skazany za spowodowanie katastrofy, sprowadzenia niebezpieczeństwa tej katastrofy oraz spowodowanie wypadku, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby.

Ten rodzaj kary nie może przekroczyć 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności lub 20 lat pozbawienia wolności.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...