Maseczka z kurkumy wygładzi buzię i rozświetli skórę. Jej wykonanie kosztuje kilka złotych
Monika Przybysz
10 lipca 2018, 17:57·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 10 lipca 2018, 17:57
Po ten składnik domowej maseczki nie musisz biec do drogerii ani sklepu kosmetycznego. Znajdziesz go w zwykłym warzywniaku, a w najlepszym przypadku - w kuchennej szafce. Kurkuma, bo o niej mowa, okazuje być się przydatna nie tylko przy gotowaniu, ale również codziennej pielęgnacji. Dlaczego?
Reklama.
Kurkuma ratunkiem dla skóry?
Chociaż wydawać by się mogło, że kurkuma, ze względu na jej intensywny żółto-pomarańczowy kolor, może działać jak krem czy balsam brązujący czy podbijający koloryt buzi i ciała, to jest trochę inaczej.
Przyprawa nie dodaje nam sztucznej opalenizny, ale niweluje przebarwienia i wyrównuje koloryt twarzy, co zwłaszcza w trakcie lata może okazać się przydatne. Dodatkowo kurkuma pozwala rozświetlić buzię i nadaje jej zdrowej, młodzieńczej świeżości, co doskonale wpisuje się w aktualny trend naturalnego makijażu.
Przepis na maseczkę z kurkumy
- 1 łyżeczka kurkumy
- 3 łyżeczki jogurtu
- 2 łyżeczki miodu
- 1 łyżeczka soku z cytryny Czytaj więcej
Maseczkę bez problemu możemy wykonać w domu. Połączenie przyprawy z jogurtem doskonale sprawdzi się w upalne dni wakacyjne, ponieważ jogurt ma dodatkowo właściwości wychładzające. Stosowanie kurkumy w celach kosmetycznych w Azji, a przede wszystkim w Indiach znane jest nie od dziś.
– W Indiach kurkuma jest stosowana tradycyjnie przy okazji ślubu. Kilka dni przed ceremonią całe ciało panny młodej nasmarowane zostaje przyprawą po to, aby w tym najważniejszym dniu skóra była błyszcząca i wyglądała młodo i świeżo – tłumaczy pani Wanda, specjalistka od masaży i terapii z Centrum Ajurwedy (systemu medycyny indyjskiej - przyp. red.) w Warszawie.
Nie tylko do maseczek Maska z kurkumy sprawdzi się również u osób, które zmagają się z wypryskami i zaczerwienieniami skóry. To już sporo, a to wcale nie koniec urodowych właściwości przyprawy. W połączeniu z olejkiem może być ratunkiem na popękane usta, natomiast połączona z oliwą może przynieść ukojenie wszystkim zmagającym się z łupieżem.
Jak podkreśla pani Wanda, kurkuma świetnie sprawdza się też przy podrażnieniach skóry. Również, kiedy się zranimy, wystarczy posypać skaleczenie żółtą przyprawą, aby zatamować krew i przyspieszyć gojenie się rany.
W niektórych krajach azjatyckich kurkuma od lat stosowana jest też w celach medycznych, m.in. jako środek antybakteryjny czy przeciwzapalny.