Przerwa
Marszałek Stanisław Karczewski ogłosił przerwę w obradach do godz. 01:10. Po niej ma odbyć się głosowanie.
Głosowanie
Za chwilę okaże się, o której przeprowadzone zostanie głosowanie.
O senatorze Bobko
Aleksander Pociej:
– Nie będziemy kryli, że my z opozycji z wami rozmawiamy często, tylko nie w świetle jupiterów. Zastanawiam się, jaki zły duch pcha was wszystkich, a z wami za kierownicą całą Polskę, na kurs kolizyjny z całą Europą, ryzykując bezpieczeństwo wszystkich obywateli.
Zbliża się koniec dyskusji
W dyskusji głos zabierze jeszcze 3 senatorów. Jeszcze nie wiadomo, czy głosowanie odbędzie się tuż po niej, czy zostanie przeniesione na przedpołudnie.
Trzeba przyznać, że siły policyjne pod Senatem są znaczne
Pojawili się też protestujący, którzy przyszli bezpośrednio ze stadionu przy Łazienkowskiej
Znów Kraków
"Dyktatura"
Senator Jerzy Wcisła stwierdził, że w Polsce rozpoczyna się dyktatura. Po Wciśle na mównicy jest Piotr Florek. – Stawiacie się ponad prawem, chcecie kontrolować wszystko i wszystkich – powiedział.
– Dziękujemy Wam kochani. Czujemy Wasze wsparcie – powiedział senator Florek do protestujących.
Emocjonalne wystąpienie senatora PO
– Największe zło czynicie przeciętnemu obywatelowi. To Jan Nowak, to Józef Kowalski będzie ofiarą tego upolitycznienia sądów, to on będzie pozbawiony gwarancji, że jeżeli wystąpi do sądu i tam będzie chciał ubiegać się o sprawiedliwość, to tej sprawiedliwości, takiej z zawiązanymi oczami, nie uzyska, bo ten sad będzie sadem politycznym – powiedział Bogdan Klich.
Manifestacja trwa też w Bielsku-Białej
Wypowiedzi
Głos w dyskusji zabrali senatorowie Platformy Obywatelskiej. Padają słowa o łamaniu konstytucji, powrocie komuny i zamachu stanu.
Adam Bodnar zakończył swoją wypowiedź
Padł też wniosek o przejście od razu do dyskusji. Nie było jednak kworum. Szybko pominięto część z pytaniami do RPO. Rozpoczęto dyskusję.
Tak było w Łodzi
Błąd w ustawie
Adam Bondar znalazł błąd legislacyjny w ustawie o SN. Jeden z artykułów odnosi się do ustępu kolejnego. Problem jednak w tym, że nie ma taki ustęp nie istnieje.
A kiedyś był wspólny front
Kolejny protest poza granicami kraju
A tak było w Sieradzu i Dąbrowie Tarnowskiej
Adam Bodnar:
– Moim obowiązkiem jest protestować, kiedy narusza się konstytucję.
Wystąpienie RPO
Adam Bodnar zaczyna od wspomnienia o tym, że do 2015 roku współpracował ze swoim przedmówcą - wiceministrem Piebiakiem w kwestiach m.in. obrony niezależności sądownictwa. – Teraz nasze poglądy nie są już zbieżne – zauważył.
Kolejna część dyskusji
Głos w dyskusji o ustawie o SN zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Końca dzisiejszej części posiedzenia nie widać.
Katowice i Szczytno także protestują
To nie będzie krótkie posiedzenie
Najnowsze informacje mówią, że senatorowie mogą nie debatować i nie głosować dziś nad ustawą o SN. Po odpowiedziach wiceministra Piebiaka, na mównicę wejdzie Rzeczenik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Dopiero po tym zacznie się debata. Na razie zgłosiło się do niej 20 senatorów. Każdy ma pięć minut na wypowiedź. Prawdopodobnie prace nie zakończą się przed północą.
To zdaje się być nieważne
Słupsk także dołączył do protestów
Warszawa
Manifestujący zebrali się też w Gdańsku
Pod Senatem protestujący rozpoczeli Łańcuch Światła
... i Berlinie
Zgodnie z planem, protest rozpoczął się też we Wrocławiu...
Wyjaśnienia ministerstwa
Wiceminister Piebiak stwierdził, że sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia swoimi działaniami doprowadzają do obstrukcji i reakcji rządzących.
Kielce też włączyły się do mapy manifestacji w obronie SN
Już wszystko jest możliwe...
Kilka osób protestuje także w Białymstoku
Ograniczenie
Z sali padł wniosek formalny zgłoszony senatora PiS o zamknięcie listy mówców i ograniczenie dyskusji do 5 minut. Wniosek został przegłosowany. To dążenie do skrócenia dzisiejszych obrad.
Głos ministerstwa
Głos zabrał wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
Protest zaczął się też w Bydgoszczy
W Krakowie protestują nie tylko sędziowie
Ostrów też
Nie tylko w Warszawie
Protest rozpoczął się także w Krakowie.
Przedłużenie posiedzenia
Bardzo możliwe, że debata nt. ustawy sądowej potrwa do godz. 23. Głosowanie miało odbyć się bezpośrednio po niej, jednak prawdopodobne, że będzie ono przeprowadzone nie w nocy, a jutro rano. Jutro Senat zajmie się też wnioskiem prezydenta o przeprowadzenie referendum.
Policja
Pojawiają się głosy o oddziałach policji, która pod Warszawą czeka na ewentualne rozruchy pod Senatem. Może to być jednak związane z dzisiejszym meczem w stolicy.
Widok z okna
Po Senatem ma być około 1000 osób
Senatorowie opozycji co chwila wychodzą do protestujących
Demonstranci zwracają się też do policji
Ma to oczywiście związek z ubiegłotygodniowymi zatrzymaniami na Wiejskiej.
Coraz więcej osób pod Senatem, ale do licznego protestu jeszcze daleko
Co to oznacza dla "zwykłego Kowalskiego"?
Senator Pociej wyjaśnia, co jego zdaniem obecne zmiany będą oznaczały dla obywateli, podając przykład wypadku byłej premier. – Nasz kraj żyje wypadkiem pani premier Szydło i sprawą tego młodego kierowcy. Teraz gwarancje dla zwykłego człowieka (dot. bezstronności procesu – przyp. red.) zabiera się. To nie jest pomysł wydumany – stwierdził senator.
Pytanie do senatora Pocieja
Ta ustawa domyka niechlubny etap w polskim wymiarze sprawiedliwości – stwierdził senator Grzegorz Napieralski. Podkreślił, że ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie - jego zdaniem - niosą ze sobą zmiany.
Jest i TVP
A taki widok mają senatorowie
Pytania
Część z pytaniami senatorów wciąż trwa. Senator sprawozdawca z PiS broni rozwiązań, choć nie potrafił jasno wskazać elementów ustawy oSN, które miałyby skracać czas potrzebny na rozstrzyganie praw.
Obecny jest też Rafał Trzaskowski
Pod Senatem obecni są także posłowie opozycji
Zdaje się, że pora dnia zaczyna sprzyjać frekwencji protestu
Protesty w stolicy
Pojawił się też kalendarz protestów w Warszawie.
Wrocław
We Wrocławiu protest odbędzie się o 21:00.
Protest
Parlamentarzyści opozycji wzywają do przyjścia pod Senat na godz. 18:00.
Pod Senatem zbiera się coraz więcej osób
Dyskusja trwa
Senator Aleksander Pociej z PO ostrzega przed konsekwencjami dla relacji z innymi państwami po przeprowadzeniu zmian w sądownictwie. Przywołał sprawę z Irlandii, gdzie sąd nie chce wydać Polsce podejrzanego o przemyt, bo ma wątpliwości co do niezależności sądownictwa. Irlandzki sąd wątpi, czy Polak może liczyć na uczciwy proces.
A na sali tłumów nie ma
Ci panowie do Senatu nie weszli
Po Senatem
Koncepcja
– Już piąty raz debatujemy w tej kadencji o ustroju sądów powszechnych. Dlaczego tych zmian nie wprowadziliśmy, gdy pracowaliśmy nad tą ustawą po raz pierwszy, drugi, trzeci. Czy PiS ma koncepcję reformy sądów, czy to doraźnie zmiany? – pyta Jan Filip Libicki.
Pytania
Rozpoczęła się seria pytań do sprawozdawców projektu.
Kolejne stanowisko
W tej chwili w Senacie przemawia Jan Rulewski. – Tylko ślepy nie zauważy, że trzy lata od objęcia rządów przez tzw. prawicową koalicję, a w szczególności reformowania wymiaru sprawiedliwości, jest gorzej –powiedział.
– Jest jeszcze miejsce, żeby ten konflikt zażegnać – stwierdził Rulewski.
Podsumowanie
– Ta ustawa nie zachowuje nawet pozorów, nie ma jakiejkolwiek woalki na to, że jest to po prostu skok na instytucje – powiedział senator Pociej.
Sprzeciw wyrazili też adwokaci
Głos zabrał także Rzecznik Praw Obywatelskich
Głos przeciwny
W tym momencie przemawia senator Pociej (PO), który krytykuje nowelizację o SN. Zwraca uwagę na pospieszny tryb tworzenia i procedowania ustawy oraz brak realnej reformy sądownictwa. Senator zwraca uwagę na to, że rzeczywistym celem są zmiany kadrowe w SN.
Tak teraz wygląda wolność obywatelska
Przed Senatem tłumów nie ma
Pojawiły się też wezwania na protesty organizowane w najbliższych dniach
Przedłużenie posiedzenia
Juz pojawiły się wątpliwości co do celowości furtki, jaką Senat pozostawił sobie w postaci możliwości przedłużenia posiedzenia. Może to być wyjście na wypadek kolejnych zmian, które miałyby załatać dziury w nieuchwalonej jeszcze ustawie o SN.
Zaczynamy
Senat zdecydował, że ustawa sądowa będzie procedowana jako pierwsza, a głosowanie odbędzie się zaraz po debacie. Punktem drugim będzie debata ws. referendum. Po niej odbędzie się pół godziny przerwy, a następnie głosowanie.
Senatorowie opozycji
Starają się opóźnić rozpatrzenie projektów ustawo o SN i prokuraturze. Domagają się uzupełnienia informacji, dokumentów oraz udziału posła sprawozdawcy.
To chyba nic nie da...
Obrady się zaczęły, przed Senatem zbierają się protestujący
SN i prokuratura
Marszałek Senatu proponuje uzupełnienie obrad o dyskusję i głosowanie nad przepisami o Sądzie Najwyższym i prokuraturze. Mają one odbyć się jako następne punkty obrad.
Najpierw referendum
Zanim jednak Senat będzie dyskutował i głosował nad przepisami o SN, senatorowie zagłosują nad przeprowadzeniem referendum konsultacyjnego, które zaproponował prezydent Andrzej Duda.
Początek kolejnego etapu walki o Sąd Najwyższy
Dosłownie za kilka minut rozpocznie się 64. posiedzenie Senatu. W jego czasie będzie poruszanych około 40 punktów. Najważniejszy będzie jednak dotyczył przyjęcia piątej już nowelizacji ustawy o SN, która umożliwia szybką wymianę sędziów i I Prezesa SN
W czwartek na ten temat wypowiedzieli się prawnicy z senackiego Biura Legislacyjnego. Rekomendowali wprowadzenie wielu poprawek. Jednak obecny na posiedzeniu komisji wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak stwierdził, że jakiekolwiek zastrzeżenia są bezpodstawne