Dziwne sceny na Tour de Pologne. Wbiegają pod koła i walczą o... bidon

Walka o bidon na mecie Tour de Pologne
Walka o bidon na mecie Tour de Pologne Screeny z twitter.com/laflammerouge16
Sceny rodem z promocji w markecie rozegrały się na mecie trzeciego etapu 75. Tour de Pologne. Kibice wbiegli na ulicę blokując kolarza, a gdy ten rzucił im bidon, zaczęli się o niego bić niczym wygłodniałe psy o kość. Nagranie wywołało skrajne komentarze, ale takie zachowanie to nic nowego. Nie tylko w Polsce.

Każdy, kto był na koncercie rockowym, widział lub sam brał udział w walkach o gitarową kostkę czy pałeczki perkusisty na koniec występu. Podobnie zachowywali się kibice wyścigu kolarskiego. Polowali na bidony tuż na mecie w Zabrzu (ten etap wygrał Alvaro Jose Hodeg). Czy to nagranie powinno bulwersować i przynosić wstyd Polsce? Nie do końca.
Łowcy bidonów
Kolekcjonerów kolarskich "artefaktów" można spotkać na najsłynniejszym wyścigu swiata - Tour de France. Nie interesują ich pamiątki ze sklepu, ale wywalczone trofea wprost od swojego idola. Nieraz można się nabawić kontuzji czy otarć, ale one tylko wzmacniają smak zwycięstwa.
Choć fanatycy kolarstwa zbierają m. in. rękawiczki, numery sportowe czy koszulki z prawdziwym potem zawodnika, to jednak bidony są najcenniejszym skarbem. Niektórzy tracą rozum i są wstanie wyrwać go jadącemu kolarzowi.
Jednym z największych kolekcjonerów bidonów jest... były kolarz - Joel Hery - podaje serwis welovecycling.com. Ma ich w swojej kolekcji ponad 1000. Gdy zaczyna się Tour de France jeździ za cyklistami swoim kamperem i ustawia się we wcześniej upatrzonych miejscach.
Wybiera najmniej oblegane przez innych kibiców miejscówki oraz takie zdala o zjazdów zjazdach, gdzie kolarze trzymają ręce kurczowo na kierownicy i nie ma szans na rzut bidonem. Zbiera wszystkie "śmieci" pozostawione po kolarzach i jedzie dalej w trasę.


Kiedyś to było - Wyścig Pokoju
W Polsce tradycja sięga czasów PRL i legendarnego Wyścigu Pokoju. Kibice zbierali nie tylko bidony. "Stefan Friedmann wspomina na przykład jak z kolegami dzielił się gumą do żucia wyrzuconą przez belgijskiego zawodnika ("333 popkultowe rzeczy PRL"). Zbierano też m.in. bidony. Do legend przeszły walki zawodników na pompki – czytamy na stronie bufetprl.com.

Coraz bardziej widoczne na wyścigach takich jak Tour de France jest żebranie o bidony. Irytuje to samych zawodników. Kibice mają inne sposoby - proszą o to masażystów. Komicznie jednak wygląda potem żal o to, że inne dzieciaki zdobyły więcej bidonów.
"Dla nich to raczej coś o czym nie mają większego pojęcia. Jeżdżą jacyś kolarze, jest impreza, dają darmowe fanty i można się z nich napić. Można się pochwalić przed rodzeństwem, czy też kumplami, że zdobyło się ich najwięcej, cool. I tu mój dupy, bo dzieci miały ich po kilka, nawet po 2 z jednego teamu, ja nie miałem ani jednego" – napisał kolekcjoner z Wykopu.


Nie wszyscy jednak zbierają bidony, by tylko patrzeć jak się prezentują na półce lub chwalić się na kolekcją na imprezach rodzinnych. Są osoby, które trzymają je z chęci zysku. Znalazłem ogłoszeniem z bidonem z XXI Wyścig Pokoju. Cena jaką sobie zażądał sprzedawca to 800 zł.
Zatem jedyna rzez, która jest karygodna, to sposób w jaki niektórzy kibice walczą o bidon. W przypadku nagrania z Tour de Pologne, zawodnicy przed chwilą przebyli na rowerach 139 km. Jak się okazuje, najtrudniejszy wyzwanie - przeciskanie się pomiędzy szturmującym tłumem - czekało ich na mecie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...