Za gruba dla ginekologa. Takie zachowanie lekarza to zupełny brak profesjonalizmu

Dziewczyny z nadwagą szukają ginekologów, którzy nie będą im dokuczać podczas wizyty.
Dziewczyny z nadwagą szukają ginekologów, którzy nie będą im dokuczać podczas wizyty. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Prawie 85 kg i 152 cm wzrostu. – Czasem mam wrażenie, jakby te liczby zastąpiły moje imię i nazwisko. Nie jestem kobietą, człowiekiem... Jestem "przypadkiem z nadwagą" - opowiada Alicja, mieszkanka Katowic. Na miejskim forum zamieściła pytanie: "szukam dobrego ginekologa bez docinków na temat wagi”. To ostatnia deska ratunku – tłumaczy.

Trzeba zrzucić
Podczas wizyty kobieta usłyszała, że jej nadwaga jest "olbrzymia" i powinna przede wszystkim schudnąć. Bez wcześniejszych badań dostała receptę na specyfik wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u osób z nadwagą. Żeby szybko "to" zrzucić...

– Właśnie wróciłam od ginekologa. Wcześniej byłam tylko dwa razy, teraz postanowiłam po dłuższym czasie iść, bo chciałam się przebadać kontrolnie i zrobić cytologię, bo nigdy nie robiłam, do tego badanie piersi itd. Lekarz mnie nie zbadał tylko zapytał ile ważę. Powiedziałam że 90 kilo i zaczął gadać, że to niezdrowe, żebym schudła 20 kilo i wtedy przyszła do niego, ponieważ on już kończy (byłam ostatnią pacjentką) – opisuje 32-letnia Magda.
– Lekarz spytał po co mi USG skoro i tak nic nie będzie widać. Jest pani za gruba. Rozpłakałam się i wyszłam – dodaje inna forumowiczka. Takich relacji na kobiecych forach internetowych można znaleźć dziesiątki. Równie wiele jest pytań podobnych do tego, które zadała Alicja. O lekarzy, którzy pacjentkę z nadwagą potraktują po ludzku.

To nieetyczne
Tymczasem odesłanie z kwitkiem kobiety, która ma nadwagę i "pozbycie się problemu" jest niezgodne z Kodeksem Etyki Lekarskiej.

Jak podaje Alicja van der Coghen, rzecznik prasowy Śląskiej Izby Lekarskiej, zgodnie z przepisami lekarz, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, może nie podjąć się lub odstąpić od leczenia chorego, z wyjątkiem przypadków nie cierpiących zwłoki. Nie podejmując albo odstępując od leczenia, lekarz powinien wskazać choremu inną możliwość uzyskania pomocy lekarskiej.


Dodatkowo, ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty wyraźnie wskazuje, że w przypadku odstąpienia od leczenia, lekarz ma obowiązek dostatecznie wcześnie uprzedzić o tym pacjenta i wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym podmiocie leczniczym. 

Jeżeli lekarz wykonuje swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby, może nie podjąć lub odstąpić od leczenia, jeżeli istnieją poważne ku temu powody, po uzyskaniu zgody swojego przełożonego. W przypadku odstąpienia od leczenia lekarz ma obowiązek uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.

Nietaktowne komentarze na porządku dziennym
Zaskakująca jest łatwość lekarzy w wyrażaniu negatywnych opinii o pacjentkach, ginekologom brakuje empatii i zrozumienia faktu, że wizyta może być stresującym przeżyciem, szczególnie dla bardzo młodych kobiet – to jeden z wniosków raportu podsumowującego kampanię na rzecz dobrej opieki ginekologicznej "Bezpieczny fotel?", w której utworzono ankietę z pytaniami o przebieg wizyt ginekologicznych.

Wypowiedziało się ponad 2500 dziewcząt i kobiet. Z odpowiedzi wynika, że nietaktowne pytania i komentarze, a także niestosowne żarty, są na porządku dziennym. Twórcy raportu zaznaczają, że pacjentka, która została potraktowana niegrzecznie lub niezgodnie z przepisami, powinna dochodzić swoich praw.

W takiej sytuacji może przede wszystkim złożyć skargę. W tym celu należy udać się do przełożonego lekarza z wnioskiem o jego upomnienie, można się także zwrócić do izby lekarskiej i Rzecznika Praw Pacjenta.

Nie wszyscy odmawiają badania
Na szczęście na pytanie Alicji, której historia została przytoczona na początku, o dobrego ginekologa, już pojawiły się życzliwe odpowiedzi z nazwiskami lekarzy. Polecono jej wielu specjalistów w Katowicach, którzy podejmują się diagnostyki i leczenia kobiet z nadwagą bez zbędnych uwag i komentarzy.

– Jest szansa, że uzyskam fachową pomoc bez docinków i krytyki. Może znajdę lekarza, któremu po prostu zaufam – podsumowuje Alicja.

Nadwaga, a tym bardziej otyłość, nie jest zdrowa i rzeczywiście warto zdrowo schudnąć. Jednak nieżyczliwy ginekolog nie jest w stanie sprawić, że kilogramy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tu potrzebna jest pomoc, a nie docinki i odmowa badania, a nawet leczenia.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...