"Skleiła sobie powieki i trzeba było je rozdzielać operacyjnie". Doczepiane rzęsy to zmora okulistów

Nieumiejętne zagęszczanie i przedłużanie rzęs może skończyć się chorobą oka. Może lepiej pozostać przy dobrym tuszu do rzęs...
Nieumiejętne zagęszczanie i przedłużanie rzęs może skończyć się chorobą oka. Może lepiej pozostać przy dobrym tuszu do rzęs... Fot. naTemat
Magiczne spojrzenie, wyraziste jak u gwiazd Hollywood i to najlepiej zaraz po przebudzeniu. Bez konieczności żmudnego tuszowania rzęs o poranku. To marzenie tysięcy kobiet. Jego spełnienie może dać zabieg przedłużania rzęs, w czasie którego do naszych naturalnych doczepiane są te sztuczne. Problem jest tylko jeden: pragnienie niebotycznie długich, gęstych rzęs może się skończyć na... sali operacyjnej.


Co się kryje za kuszącym wachlarzem sztucznych rzęs?
– Wiele widziałem, ale w przypadku pani, która zapragnęła mieć pięć razy więcej rzęs i zdecydowała się na ich zagęszczenie oraz przedłużenie, jeszcze długo nie zapomnę. Nie wiem, czy cena za poprawianie urody musiała być aż tak wysoka... – mówi Adam, młody stażem okulista, który często przyjmuje pacjentów na ostrym dyżurze w jednej z katowickich klinik.


Dodaje, że kobieta nie była w stanie otworzyć oczu, do tego miała zapalenie spojówek i rozpoczynające się zapalenie rogówki. Ból, pieczenie, swędzenie, światłowstręt, oczy łzawiące, a pacjentka bardzo cierpiąca z powodu ostrej reakcji alergicznej na klej zawierający wiele substancji drażniących, które powodowały właśnie zapalenie rogówki czy spojówki.


– Kiedyś to były sporadyczne sytuacje np. przed Sylwestrem. Pacjentka, już w sukni balowej, trafiała do naszego gabinetu, bo nieumiejętnie przyklejała sobie sztuczne rzęsy. Efekt był taki, że skleiła sobie powieki tak mocno, że trzeba je było rozdzielać operacyjnie. Opowieść o tym, w jakim stanie psychicznym się znajdowała, już sobie daruję. To było skrajne przerażenie – dodaje Łukasz, drugi z okulistów na dyżurze.
Długie rzęsy? Może wystarczy tusz
Zabiegi przedłużania rzęs biją w Polsce rekordy popularności. Zwłaszcza w wakacje decyduje się na nie coraz więcej kobiet skuszonych wizją zaoszczędzenia czasu na poranny make-up i posiadaniem bardziej gęstych, dłuższych rzęs nadających spojrzeniu nowego wyrazu.


Gdy taki zabieg przeprowadzany jest w dobrym gabinecie kosmetycznym z zachowaniem sterylności, to ryzyko zakażenia bądź uszkodzenia delikatnej struktury aparatu ochronnego, osłaniającego gałkę oczną, jest mniejsze.

Wystarczy jednak zajrzeć do internetu, by wiedzieć, że wiele "stylistek rzęs"przyjmuje klientki w domu, a zabiegi wykonuje np. w łazience albo w... dużym pokoju.

Higieniczna katastrofa. Przecież rola powieki polega na ochronie gałki ocznej przed urazami oraz na regulowaniu dopływu światła. Gdy ta funkcja zostaje upośledzona, nasze oko staje się bezbronne i podatne na wszelkiego rodzaju zagrożenia zewnętrzne. Łatwo doprowadzić do wysuszenia, uszkodzenia, zakażenia i wielu innych schorzeń – tłumaczą okuliści.

Inne niepożądane skutki niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu to m.in. utrata wszystkich lub części własnych rzęs z powodu osłabienia. Warto więc dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw przed zabiegiem oraz zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jest on potrzebny.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Z papieskiej laski trysnęła woda. "To będzie hit jak kremówki"
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy