Wymowne pierwsze przemówienie nowej ambasador USA w Polsce. Padły słowa, które denerwują władzę

Georgette Mosbacher wygłosiła swoje pierwsze przemówienie, w którym powiedziała o wolności słowa, demokratycznych rządach, tolerancji i przewidywalności jako wspólnych polskich i amerykańskich wartościach.
Georgette Mosbacher wygłosiła swoje pierwsze przemówienie, w którym powiedziała o wolności słowa, demokratycznych rządach, tolerancji i przewidywalności jako wspólnych polskich i amerykańskich wartościach. fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta
Georgette Mosbacher, nowa ambasador w Polsce, ma już za sobą swoje pierwsze wystąpienie. Wygłosiła mowę przy okazji promocji książki o amerykańskich ambasadorach w Warszawie. Przy tej okazji amerykańska dyplomatka wymownie podkreśliła, jakie wartości są uznawane za fundament sojuszu polsko-amerykańskiego.

– Wspólne wartości są fundamentem naszego sojuszu. Te wartości to przewidywalność, demokratyczne rządy, wolność słowa i tolerancja. Polska ma za sobą długą drogę. Wiem, że podzielamy te wartości i będziemy o nie walczyć – zapowiedziała, co można odbierać jako aluzję do rzeczywistości politycznej w Polsce.

Mosbacher zaznaczyła, że Polska może być węzłem energetycznym w regionie. Zwróciła uwagę, iż nasz kraj nie może być zależny od rosyjskiej ropy i gazu, bo Rosja wykorzystuje to jako broń.

– Częścią mojej pracy jest to, że Ameryka zrobi wszystko, aby Polska stała się energetycznie niezależna – zadeklarowała. Próbowała także wymówić jakże trudne dla Amerykanina słowo Kościuszko, czym wywołała rozbawienie publiczności.

Nominował ją Trump
W Stanach Zjednoczonych Mosbacher uchodzi za barwną postać. Pełni funkcję ambasadora USA w Polsce od początku września. Na to stanowisko nominował ją Donald Trump. Jest związana z obozem Republikanów, ma także wieloletnie doświadczenie jako bizneswoman w branży kosmetycznej. Jest pierwszą kobietą na stanowisku ambasadora USA w Polsce.

O kontrowersyjnej ambasador zrobiło się głośno na długo przed objęciem przez nią funkcji. – Niestety został on wywołany (antysemityzm – red.) przez prawo dotyczące Holokaustu, które Polska niedawno uchwaliła – powiedziała Georgette Mosbacher o ustawie o IPN, którą podpisał Andrzej Duda. Słowa te miały wywołać zdziwienie niektórych senatorów i oburzyć przedstawicieli polskiej dyplomacji. 


Uwagę przykuł ostatnio także styl jej ubioru. Zaprezentowała się w "Dzień Dobry TVN" w szpilkach z odkrytym palcem, co jak na dyplomatkę może być postrzegane jako dość ekstrawaganckie.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"