Protest policjantów w Warszawie zaskakuje rozmachem. Przypomnieli Dudzie o poległych na służbie

Mundurowi przypomnieli Andrzejowi Dudzie o poległych na służbie policjantach.
Mundurowi przypomnieli Andrzejowi Dudzie o poległych na służbie policjantach. fot. Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta
Ci, którzy chronią naszego bezpieczeństwa, zarabiają od 2 tys. zł na rękę. I właśnie dlatego nie tylko policjanci, ale także strażacy i pogranicznicy z całej Polski zjechali do Warszawy. Chcą podwyżek i odmrożenia waloryzacji wynagrodzeń. Dzisiejsza demonstracja została zapowiedziana jako największa w historii służb mundurowych.


Demonstracja rozpoczęła się w Warszawie w południe. Mundurowi od rana z całego kraju ściągali autokarami do stolicy.

OPP Katowice w drodze na manifestacje w Warszawie.

Opublikowany przez ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach Poniedziałek, 1 października 2018
Zdjęcia z placu Zamkowego pokazują, że ich obietnice o masowym przyjeździe zostały spełnione. Pod Pałacem Prezydenckim miało pojawić się 20 tys. mundurowych. Pojawiły się też transparenty o treści: "premierze nie przeginaj pały".

Policjanci pokazali też długi transparent z klepsydrami. Są tam nazwiska mundurowych, którzy polegli na służbie. Na jednym z autobusów był widoczny napis "Dziwne to czasy, kiedy nie boimy się bandytów, demonstrantów, przemytników, ognia i wody, ale boimy się sprawdzić stan własnego konta".
Wspólny postulat służb mundurowych dotyczy podwyżki od stycznia 2019 r. – Walczymy o 650 złotych. Tak, aby nasza podwyżka była porównywalna z tą, którą otrzymali wcześniej funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa czy żołnierze – mówili policyjni związkowcy.
Wydawać by się mogło, że do porozumienia jest blisko, bo rząd zaproponował 550 zł podwyżki. W rzeczywistości mundurowi zgodnie z ustawą o modernizacji służb mundurowych mieli zagwarantowaną podwyżkę 250 zł. A propozycja rządu zawiera właśnie te 250 zł plus dodatkowe 300. Policjanci zaś chcą 650 poza obiecanymi 250 zł.

Według danych Zarządu Głównego NSZZ Policjantów przeciętna pensja policjanta po przeszkoleniu wynosi 2,4 tys. zł na rękę, kursant natomiast może liczyć co najwyżej na 1939 zł.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"