Geometryczny środek Polski znajduje się w miejscowości Piątek w województwie łódzkim – każdy z nas wie to z lekcji geografii. Okazuje się, że to błąd, a podręczniki trzeba będzie zaktualizować. Nowy, już nie geometryczny, a geodezyjny środek naszego kraju naukowcy wyznaczyli w oddalonej o 17 kilometrów Nowej Wsi.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Napisz do mnie:
bartosz.godzinski@natemat.pl
Cokół z napisem "Geodezyjne serce Polski" postawiono na podwórku posesji państwa Ilony i Franciszka Piaseckich w Nowej Wsi pod Kutnem (również woj. łódzkie). Dlaczego naukowcy zdecydowali się przenieść symboliczny punkt? Wcześniejsze badania nie uwzględniały wodnych terenów należących do naszego kraju.
– Doszliśmy do wniosku, że jedynym punktem, który można było wybrać choćby na symboliczny środek w gminie Piątek jest tzw. centroid, czyli geodezyjny środek obszaru lądowego lub administracyjnego Polski. I to faktycznie wypada na terenie gminy. Tyle, że to nie jest cała Polska. A całą Polską są też morskie wody wewnętrzne i terytorialne – tłumaczył w rozmowie z Radiem Łódź geodeta Mariusz Meus.
Mieszkańcy Piątku są wściekli. Geodeta, który chciał im przekazać tę informację natrafił na zdecydowany opór. Według protestujących, nie przedstawiono im żadnego urzędowego dokumentu odbierającego zaszczytny tytuł.
Wyniki obliczeń naukowców z Honorowego Południka Krakowskiego są oficjalnie dostępne, a autorzy czekają teraz na odpowiedź od urzędów państwowych.