Oto radar dla statków. Nawet gdybyś miał odwiedzić tę stronę tylko raz w życiu, warto to zrobić

Kadr z MarineTraffic.com
Zawsze, powiedzmy, z podziwem patrzyłem na ludzi z lornetkami i aparatami, którzy stoją pod płotem lotniska na Okęciu i jak zahipnotyzowani wpatrują się w lądujące samoloty. Inni śledzą z wypiekami na twarzy na żywo ich loty w internecie dzięki radarowi lotów. Okazuje się, że są i wierni fani jednostek pływających. Oni także mają w sieci nie lada gratkę.


Czy wiesz, że możesz w każdej chwili zobaczyć około ruch około 650 tys. statków na morzach, rzekach czy oceanach?

Przykładowo, gdy śledzisz odpływający z Gdyni majestatyczny Stena Line, możesz uronić łezkę z tęsknoty za polskim morzem i wakacjami. Dzięki serwisowi MarineTraffic możesz na żywo śledzić ruch statków na Bałtyku w portach w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu i Szczecinie.
A kiedy jesteś na plaży, zawsze możesz sprawdzić jaki statek właśnie przepływa przed tobą. A trzeba wiedzieć, że w dużych portach przepływają co kilka minut, co jest – jak czytamy w branżowym serwisie skyradar.pl – nie lada gratką dla shipspotterów.
Wyobraź sobie, że cierpisz na chorobę morską, inną przypadłość lub zwyczajnie się niecierpliwisz, bo chciałbyś dobić do brzegu. I nie wiesz gdzie się znajdujesz, bo dookoła widzisz tylko bezkresny morski horyzont. Gdy odbywasz rejs, możesz sprawdzić dokładną pozycję statku na morzu czy oceanie.
Z tej perspektywy jakże smutno wyglądają szlaki wodne na mapie lądowej Polski. Zwłaszcza gdy porównamy ją z mapą naszych zachodnich sąsiadów, których główne szlaki rzeczne są wprost upstrzone różnymi jednostkami pływającymi. Dla porównania: po Wiśle nie pływa ani jeden statek wyposażony w radar.
Ale nie tylko o statki pasażerskie tu chodzi. Możemy śledzić trasę dowolnych jednostek pływających: transportowców, tankowców, holowników, jachtów, szybkich promów czy statków rybackich. Odpowiednie ikonki informują nas też, czy statek został zakotwiczony.
Jak to możliwe? Wszystko dzięki systemowi automatycznej identyfikacji statków AIS, który jest szeroko stosowany na morzu. Zbierane są statyczne i dynamiczne informacje ze statków, które wykorzystują elektroniczną wymianę danych pomiędzy stacjami AIS.
Obecnie w system AIS wyposażone są prawie wszystkie statki morskie, zgodnie z konwencją o bezpieczeństwie na morzu. O technicznych szczegółach systemu AIS można przeczytać na tej stronie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem

AFERA HEJTERSKA

WYWIADJak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN