
Według Słownika Języka Polskiego wszystkie nazwy świąt i dni świątecznych piszemy wielką literą. Dlatego Boże Narodzenie, Gwiazdka, Wniebowzięcie, Wielkanoc, Popielec, Wielki Czwartek, Wielki Tydzień, Boże Ciało, Zaduszki, Wszystkich Świętych, Zielone Świątki itd. zapisujemy właśnie w taki sposób.
Jest jednak jedno "ale" – zabawa sylwestrowa nie jest świętem. Dlatego poprawną formą jest "sylwester". Inaczej jest z imieniem Sylwester, które piszemy wielką literą.
– Jeżeli mamy na myśli imieniny mężczyzny, który ma na imię Sylwester, to piszemy wielką literką. Natomiast jeśli zapraszamy kogoś na zabawę 31 grudnia, to wtedy można pisać małą literą – mówi naTemat prof. Marta Wyka, filolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Jakbym pisała do znajomego, napisałabym: "drogi Sylwestrze", ale jakbym zapraszała koleżankę na zabawę, to napisałabym: "czy przyjdziesz do mnie na sylwestra?" – tłumaczy.
Patrząc jednak na wszędobylskie plakaty zapraszające na zabawę sylwestrową, widać, że być może Polacy traktują 31 grudnia już w kategorii święta, stąd też może w przyszłości definicja słownikowa tego dnia zmieni się i będziemy zapisywać sylwester jako Sylwester.