Wielki Brat działa. Wystarczyła jedna ustawa i dane milionów Polaków są na wyciągniecie ręki Ziobry

Ziobro będzie miał dostęp do danych milionów Polaków.
Ziobro będzie miał dostęp do danych milionów Polaków. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Wydawałoby się, że prawo ministerstwa sprawiedliwości do wywłaszczenia firmy informatycznej z praw autorskich do programu, który obsługuje kancelarie komornicze to problem prawników i twórców oprogramowania. Okazuje się jednak, że dane kilku milionów Polaków mogą dostać się w ręce Zbigniewa Ziobry. Od dzisiaj.


Nową ustawę o komornikach zachwalali w poniedziałek Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki. – Komornik nie będzie już kojarzony z kimś z pogranicza świata przestępczego i organów państwa, a będzie kojarzony z organem bardzo potrzebnym, istotnym i koniecznym dla każdego systemu prawnego i jego sprawnego funkcjonowania – zapewniał ten pierwszy.

Według nowego prawa, minister sprawiedliwości może uzyskać do tych danych dostęp, jeśli uzna, że wymaga tego "ważny interes wymiaru sprawiedliwości". Ustawa, która weszła w życie wraz z początkiem roku, nie przewiduje, co oznacza "ważny interes", ale faktem jest, że dane kilku milionów osób mogą zostać przejęte w bardzo prosty sposób.

Jak mówią komornicy, wywłaszczenie firmy Currenda z jej programów komputerowych czyni ją praktycznie bezwartościową, co pozwala na przejęcie jej za grosze.

Jednak wiedza, jaką posiądzie minister jest bardzo groźna dla obywateli i prawników, na których mogą być wywierane naciski.

– Do systemu Currenda co roku trafiają dane około pięciu milionów osób, tak dłużników, jak wierzycieli i pełnomocników tych stron. A do tego, dane dotyczące ich adresów, numerów pesel, nip czy regon, dane ich bliskich czy biznesowych kontrahentów. To jest narzędzie, po które nikt nie powinien sięgać, ale pokusa może się pojawić – podkreślają komornicy w rozmowie z portalem Onet.pl


Ustawa nie reguluje także kwestii wykonywania kopii bazy danych ani usuwania z niej informacji (do tej pory działo się to po 5 latach). Nikt nie będzie także kontrolował przepływu i wykorzystywania danych o obywatelach.

źródło: onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
STYL ŻYCIA 0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
Cartoon Network 0 0Ktoś dokucza twojemu dziecku? Ten poradnik podpowie ci, jak poradzić sobie z tym problemem
0 0Nauczyciel krytykuje system oceniania. Domaga się zmian w szkołach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej