Co grozi po zjedzeniu mięsa z "leżaków"? Powikłania mogą być naprawdę poważne

Mięso z "leżaków" jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.
Mięso z "leżaków" jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta
Tak dokładnie nie wiadomo, jaki procent wołowiny, która trafia na nasze talerze, pochodzi z uboju chorych krów, tzw. "leżaków". Pewne jest to, że jedzenie takiego mięsa może prowadzić do wielu powikłań, a nawet groźnych chorób.


W dokumencie "Chore bydło kupię" dziennikarze "Superwizjera" nagłośnili proceder uboju chorych krów, z których mięso trafia na handel, a co za tym idzie również na stoły konsumentów w Polsce i całej Europie. – Spożycie tego mięsa może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia – zgodnie twierdzą biegli powołani do sprawy z Białej Rawskiej, gdzie również ubijano "leżaki".– Coś takiego idzie na kebaba – mówiła pracownica rzeźni, nagrana przez dziennikarza TVN. – Ja powiedziałam: "kebaba to k***a już nigdy" – dodała z rozbrajającą szczerością. Taka rewelacja potrafi zabrać apetyt nawet najtwardszym zjadaczom mięsa. Dlatego nie dziwi niepokój o własne zdrowie, który przeszedł przez społeczeństwo.


Możliwość zjedzenia mięsa pochodzącego z chorych osobników zaniepokoiła nie tylko Polaków. Na alarm biją również mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Finlandii, Czech czy Słowacji. Z rozmowy z Frantiskiem Kvardą ze słowackiej gazety "Hospodarske Noviny" dowiedzieliśmy się, że nasi południowi sąsiedzi chcą sprawdzać sieci supermarketów pod kątem importu polskiej wołowiny.


Biegli zgodnie twierdzą – jedzenie mięsa z "leżaków" jest zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi. Ale co tak dokładnie nam grozi?

Co grozi po zjedzeniu mięsa z chorych i martwych krów?
Znowu wrócimy do sprawy z Białej Rawskiej z 2013 roku, która dotyczyła handlu mięsem pochodzącym z chorych osobników. W akcie oskarżenia, liczącym niemal 200 stron, znajdziemy opinie biegłych lekarzy, którzy wymienili szereg potencjalnych powikłań, związanych ze spożyciem wołowiny z "leżaków".Biegli stwierdzili wówczas, że konsumenci są narażeni między innymi na ciężkie zatrucia pokarmowe, zakażenie pozajelitowe, zapalenie opon mózgowych, stawów, szpiku oraz kości, wrzodziejące zapalenie jelita a także sepsę o ciężkim przebiegu.


Trzeba coś z tym zrobić
Po emisji materiału "Superwizjera", Główny Lekarz Weterynarii wydał oficjalne oświadczenie, w którym zapewnił, że walka z procederem handlu mięsem z "leżaków" będzie toczyła się na wielu frontach.

"Główny Lekarz Weterynarii zarządził niezwłoczne przeprowadzenie kontroli na terenie Polski przez podległe mu organy Inspekcji Weterynaryjnej w wyżej wymienionym obszarze. Kontrole te będą realizowane w ścisłej współpracy z innymi służbami, w szczególności ze służbami Policji, Inspekcji Transportu Drogowego i Prokuratury" – czytamy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie