Odwiedza ją ponad 2,6 mln turystów rocznie. Krótki przewodnik po ''wyspie rycerzy i słońca''

Krótki przewodnik po Malcie. Lista rzeczy, które należy wiedzieć przed pierwszą wizytą na ''wyspie rycerzy i słońca''.
Krótki przewodnik po Malcie. Lista rzeczy, które należy wiedzieć przed pierwszą wizytą na ''wyspie rycerzy i słońca''. Materiały prasowe
W 2018 roku pobiła swój rekord – odwiedziło ją 2,6 mln turystów, o 14 proc. więcej niż w 2017 roku. Wśród nich było 96 tys. Polaków, czyli o 8 proc. więcej niż rok temu. Od kilku lat Malta plasuje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych wakacyjnych wojaży. Co warto wiedzieć o państewku o powierzchni nieco mniejszej od Krakowa?


Położone w sercu Morza Śródziemnego wyspiarskie państwo-miasto zajmuje cały archipelag Wysp Maltańskich. Obcokrajowcy chętnie odwiedzają jego trzy zamieszkałe wyspy. Największa z nich to Malta, pozostałymi są Gozo i Comino. Większość ludności mieszka na głównej wyspie w Vallettcie, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO stolicy Malty.

Jeśli nie byliście jeszcze na Malcie, a szukacie rajskiej miejscówki na udany urlop, to może macie już właśnie kłopot z głowy. Dla tych, którzy mają ochotę zwiedzić po raz pierwszy słynącą z najstarszych na świecie zabytków i zjawiskowego krajobrazu ''wyspę rycerzy i słońca'', przygotowaliśmy krótki przewodnik po tym malowniczym zakątku Europy.

Pogoda

Malta uchodzi za państwo z najlepszym klimatem na świecie, a jej stolicę nazywa się najsłoneczniejszą miejscowością w Europie. Kraj znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Zimy są tu bardzo łagodne, za to lata długie i ciepłe. Średnia roczna temperatura wynosi 23 °C w dzień i 16 °C w nocy. W lipcu i sierpniu sięga 34° C.

Język

Językami urzędowymi na Malcie są maltański i angielski, oba nauczane jako przedmioty obowiązkowe w szkołach podstawowych i średnich. Z blisko 90 proc. Maltańczyków można więc bez problemu dogadać się po angielsku. 1/3 społeczeństwa całkiem nieźle posługuje się też językiem włoskim, który do 1936 roku był językiem urzędowym na wyspie.

Waluta

Na terytorium Malty obowiązującą walutą jest euro. Punkty wymiany walut są ogólnodostępne. Euro kupimy w bankach i kantorach lub wypłacimy z bankomatów, których sieć na wyspie jest bardzo dobrze rozwinięta. W większości miejsc płatność uregulujemy kartami Visa lub Mastercard. Gotówka przyda się zaś na lokalnych targowiskach.

Ceny

Często nie odbiegają od polskich lub są nieznacznie wyższe. Duża butelka wody mineralnej kosztuje 0,50 EUR (2,15 PLN), a kawa w barze 1,40 EUR (6,03 PLN). Kultowy napój Kinnie dostaniemy za 0,9 EUR (3,88 PLN). W zwykłej restauracji za obiad zapłacimy 10-15 EUR (43-65 PLN). 7 noclegów w tanim hotelu to 400-500 zł zimą, a latem ok. 2000 zł.

Dojazd

Promem na Maltę można się dostać z sycylijskiego miasta Pozzallo lub Katania. Bramę morską stanowi Wielki Port. Przeprawa promowa jest jedyną metodą dostania się na wyspę samochodem. Maltę obsługuje też port lotniczy, który dzięki liniom Wizz Air i Ryanair oferuje bezpośrednie połączenia z Krakowem, Wrocławiem, Gdańskiem, Poznaniem, Katowicami i Warszawą.

Wiza

Malta od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, należy też do strefy Schengen. W związku z tym obywateli państw członkowskich UE, w tym Polski, wizy na Maltę nie obowiązują. Polacy mogą więc przekraczać granicę tego wyspiarskiego państwa na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Transport

Maltański transport publiczny jest doskonale rozwinięty. Bilet autobusowy, ważny przez 2 godziny, kosztuje 1,50 EUR, a tygodniowy bilet elektroniczny na nieograniczoną ilość przejazdów to wydatek 21 EUR. Prom z Malty na Gozo kosztuję niecałe 5 EURO. Poza tym można wynająć rowery i segway'e. Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

Zdrowie

Maltański system opieki zdrowotnej działa w systemie publicznym. Obywatele Unii Europejskiej mogą z niego bezpłatnie korzystać po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wraz z dokumentem tożsamości. Na Malcie funkcjonuje 10 centrów medycznych, 2 publiczne szpitale ogólne i 3 publiczne szpitale specjalistyczne.

Internet

Dzięki sieci bezpłatnych hotspotów Wi-Fi, jaką udostępnia Maltański Urząd Komunikacji, na wyspie można korzystać z ponad 190 punktów dostępu do bezprzewodowego internetu. Hotspoty są też dostępne w prawie każdym hotelu oraz w niektórych restauracjach. Na Malcie nie brakuje również kawiarenek internetowych.

Zabytki

Wyspy Maltańskie określa się mianem wielkiego muzeum na świeżym powietrzu. Kompleks świątynny Ġgantija, labirynt podziemnych korytarzy i komnat Hypogeum Ħal Saflieni, średniowieczne miasto Mdina, Pałac Wielkich Mistrzów oraz Fort św. Anioła to obowiązkowe punkty wycieczki każdego turysty o naturze Indiany Jonesa czy Lary Croft.
CO GDZIE ZOBACZYĆ?


MALTA
Valletta – Pałac Wielkiego Mistrza, Fort Saint Elmo, Kościół Matki Bożej Zwycięskiej, Sacra Infermeria, Narodowe Muzeum Archeologii, Wrak HMS Maori
Birgu – Fort Świętego Anioła, Pałac Inkwizytora
Mdina – Katedra Świętego Pawła, Palazzo Vilhena (Narodowe Muzeum Historii Naturalnej)
Paola – Hypogeum Ħal Saflieni, Cmentarz Addolorata
Qrendi – Mnajdra, Ħaġar Qim, Błękitna Grota, Wrak Um El Faroud
Rabat – Katakumby św. Pawła, Katakumby św. Agaty

GOZO
Victoria – Cytadela (Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Archeologii Gozo), Heart of Gozo: Il-Hagar Museum
Għarb - Kościół Ta’ Pinu
Ramla Bay – Jaskinia Kalipso, Plaża Czerwonego Piasku
Xagħra – Ġgantija

COMINO
Błękitna Laguna, Wieża Świętej Marii, Wrak łodzi patrolowej P31

Rozrywka

Zarówno pasjonaci sportów, jak i imprezowicze nie będą się nudzić podczas urlopu na Malcie. Z jednej strony kursy nurkowania pośród jaskiń i wraków, żegluga wzdłuż skalistych wybrzeży, wycieczki kajakowe i wyścigi rowerowe. Z drugiej dostęp do wielu klubów nocnych, barów i restauracji oraz kalendarz pełen koncertów i festiwali.

Pomoc

Przyszli odkrywcy wysp powinni zajrzeć na dostępną w języku polskim oficjalną stronę Malty, Gozo i Comino. Prowadzony przez Maltańską Organizację Turystyczną (MTA) serwis zawiera mnóstwo informacji o tamtejszych atrakcjach, wydarzeniach, środkach transportu i bazie noclegowej. Podane są tam też adresy i telefony biur informacji turystycznej.

Artykuł powstał we współpracy z Malta Tourism Authority

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"