Papież Franciszek naprawdę ma dość całowania po rękach. Dał o tym dobitnie znać

Papież Franciszek pokazał dobitnie, że nie lubi starodawnych gestów poddaństwa.
Papież Franciszek pokazał dobitnie, że nie lubi starodawnych gestów poddaństwa. Fot. 123rf / zdjęcie seryjne
Papież wielokrotnie podkreślał swoje skromne podejście do pełnionego urzędu. Nie raz zrezygnował z drogocennego podarku na rzecz potrzebujących i papieskich przywilejów. Nie przepada też za całowaniem go w pierścień. Podczas jednej z ostatnich uroczystości dał temu wyraz i to w dość wymowny sposób.


Pocałunek w pierścień to oznaka szacunku dla wyższego urzędu w Kościele. Zazwyczaj ten dotyczy biskupów, arcybiskupów, kardynałów i papieża. W Polsce jest on bardzo często praktykowany, chociaż papież od dłuższego czasu próbuje to zmienić. Franciszek nie lubi pocałunków w pierścień, o czym dał znać podczas jednej z ostatnich mszy w Papieskim Sanktuarium Santa Casa z Loreto we Włoszech.

Papież był tam w ostatni poniedziałek, żeby, jak pisze "The Independent", poprowadzić mszę świętą, spotkać się z chorymi i podpisać dokument dot. roli młodych ludzi w Kościele. Podczas nabożeństwa Franciszek ogłosił, że spotka sie z pielgrzymami, ale ma prośbę, żeby nie całować go w pierścień na powitanie. Niestety nie wszyscy umieli sie do tego dostosować, co wyraźnie zdenerwowało papieża. Jego reakcje na próby pocałunków zarejestrowała jedna z kamer. Widać na niej jak Franciszek wyrywa swoją dłoń z rąk pielgrzymów, którzy nachylali się do papieskiego pierścienia.

Przypomnijmy też inny, bardzo ważny gest papieża Franciszka. Podczas spotkania z szefem Fundacji "Nie lękajcie się" Markiem Lisińskim, ofiarą księdza pedofila, papież schylił się i pocałował go w rękę. Wyraził tym samym wielką skruchę.

źródło: "The Independent"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"