"Matury mogą być zagrożone". Konsekwencje braku porozumienia mogą być opłakane

Egzaminy gimnazjalne mogą okazać się drobnostką przy zagrożeniu matur.
Egzaminy gimnazjalne mogą okazać się drobnostką przy zagrożeniu matur. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Wszystko wskazuje na to, że rząd nie zamierza ustępować wobec żądań protestujących nauczycieli. Ci podjęli decyzje o kontynuacji strajku. A to zaczyna zagrażać przeprowadzeniu egzaminów maturalnych.


Strajk nauczycieli trwa już piąty dzień i pewne jest, że związki zrzeszające pracowników oświaty będą go kontynuować. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz przekazał na konferencji prasowej, że w jego ocenie matury są zagrożone. I to niekoniecznie ze względu na same egzaminy.

Pierwsze problemy już się pojawiły. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Poznaniu rada klasyfikacyjna miała odbyć się planowo w piątek, ale nauczyciele, którzy strajkują, nie zgodzili się przerwać strajku, aby wystawić oceny. A te są kluczowe dla wypisania świadectw i dopuszczenia abiturientów to egzaminów maturalnych.

W niektórych szkołach rady klasyfikacyjne odbyły się przed rozpoczęciem strajku. W części placówek zaplanowano je na 18 kwietnia, czyli dzień wolny od pracy, a tym samym od strajku.

Z kolei minister edukacji narodowej Anna Zalewska stwierdziła dziś, że zgodnie z zapisami prawa oświatowego, dyrektorzy szkół mają obowiązek zorganizowania rad, a nauczyciele mają obowiązek w nich uczestniczyć.

Minister uznała, że brak decyzji o zwołaniu rady klasyfikacyjnej "to absolutnie niemożliwa sytuacja". – To nie tylko nieprzystąpienie do matury, ale to jest powtarzanie roku. Nie wyobrażamy sobie, i państwo również, że do takiej sytuacji mogłoby dojść – podkreślała.


źródło: tvn24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"