Podobnych do tego ze zdjęcia jest na świecie 117 mln. W Polsce jeziora zajmują 1 proc. powierzchni kraju

Zadanie przeliczenia liczby wszystkich jezior na świecie nie mogło należeć do łatwych. Estońscy i szwedzcy badacze, którzy podjęli się jego realizacji, analizowali w tym celu zdjęcia satelitarne. A właściwie analizował je za nich program komputerowy. Główną trudność stanowiło "nauczenie" maszyny odróżniania wód powierzchniowych od widocznych na zdjęciach chmur, mgieł czy cieni.


Wysiłek opłacił się, a nagrodą były twarde, wiarygodne dane: Ziemia posiada 117 mln jezior. Powierzchnia każdego z nich to co najmniej 0,2 hektara. Czy to dużo? Niekoniecznie. W stosunku do powierzchni całej kuli ziemskiej - zaledwie 4 proc. W przypadku oceanów, odsetek ten jest 18 razy większy. Polskich jezior, "zabierających" zaledwie 1 proc. powierzchni kraju, jest dokładnie 7081.

#Huawei #HuaweiP30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"![/b] Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"! Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki