Kulisy śledztw i tajemnice CBŚ. Tak przenikały się struktury mafii i policji w Polsce na przełomie wieków

Pieniądze, miłość i śmierć - książka Policjanci i gangsterzy jak w soczewce skupia brutalne poczynania półświatka przełomu wieków, brzemienne w skutki romanse i płynne przenikanie się struktur mafii i policji
Pieniądze, miłość i śmierć - książka Policjanci i gangsterzy jak w soczewce skupia brutalne poczynania półświatka przełomu wieków, brzemienne w skutki romanse i płynne przenikanie się struktur mafii i policji Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Brutalne mordy, spektakularne zamachy, plaga porwań i wybuchające regularnie na ulicach bomby. Tak wyglądał w Polsce przełom wieków, gdy szerzyły się wojny gangów, a raczkować zaczynało powołane do walki z przestępczością zorganizowaną Centralne Biuro Śledcze. Kulisy tej wojny opisuje książka "Policjanci i Gangsterzy".


Przeprowadzając wywiady z funkcjonariuszami policji oraz skazanymi przestępcami, Krzysztof Wójcik – reporter, dwukrotny zdobywca nagrody Grand Press, autor "Psów Wojen", w których soczyście opisał ciężką służbę najemników – tworzy odrażający, a zarazem fascynujący portret rozkwitającego po upadku PRL-u polskiego "podziemia".

Jak tłumaczy we wstępie autor, inspiracją była dla niego książka "Miłość, pieniądze i śmierć" Ryszarda Dzieszyńskiego, który barwnie przedstawił losy przedwojennych przestępców II Rzeczpospolitej. Traktujący o nowszych dziejach Polski utwór Wójcika to jednak nie tyle książka historyczna, ile wpisująca się w literaturę faktu powieść sensacyjna.

Mimo beletrystycznego charakteru tej opowieści autor nie musi się specjalnie wysilać, aby szokować czytelnika okrucieństwem, zbrodnie, jakich dopuścili się prawdziwi sprawcy, mówią same za siebie. Aby zobrazować, o czym mowa, wystarczy przeczytać pierwszy rozdział, gdzie zabójcy ciągną zapałki, aby zdecydować, kto odstrzeli... 11-letniego chłopca.
Krzysztof Wójcik
Fragment książki "Policjanci i Gangsterzy", Dom Wydawniczy REBIS

– Ale jak to zrobimy, żeby nic nie podejrzewał? – dopytywał „Kierownik”. – Walery nie jest w ciemię bity. Jak mu powiemy, żeby jechał z nami, to od razu nabierze podejrzeń. Wie, czym się zajmujemy. Nie wsiądzie do samochodu.
– Dlatego ubijemy ich wszystkich.
– Elenę i tego małego też? – nie dowierzał „Aleks”.
– Jak wszystkich, to wszystkich. – „Willy” wydmuchiwał kółka dymu z cygara, które lubił trzymać trzema palcami prawej ręki i patrzeć, jak żar kurczy zwinięte liście tytoniu.

Dalej poziom brutalności tylko rośnie. Trudno się zresztą dziwić, ponieważ główni bohaterowie tej książki to galeria przede wszystkim czarnych charakterów i to wyjątkowo odpychających. Wśród nich prym wiedzie "Willy''. Ten zwany polskim Al Capone szef gangu wsławił się skokiem stulecia na konwój Poczty Polskiej w Gdańsku w 1999 roku.
Choć "Willy'' i jego banda przerażają bezwzględnością, to na wyżyny perfidii wspina się zajmujący się niegdyś porwaniami dzieci dla okupu gang... policjantów, słusznie określony ewenementem na skalę krajową. Przez 5 lat sześciu wyrachowanych bandytów w mundurach zwodziło śledczych – kolegów po fachu. Kres ich bezkarności położyły... amory.
Krzysztof Wójcik
Fragment książki "Policjanci i Gangsterzy", Dom Wydawniczy REBIS

Szewczakowa słuchała poleceń porywaczy. Pojechała Morską, a potem skręciła w Chylońską. Serpentynami jechała na Pogórze i w stronę Rewy. Porywacz odezwał się po kilku minutach.

– Teraz musisz jechać w stronę Pierwoszyna. Tam skręcisz na Puck. Musisz stanąć w widocznym miejscu na rynku. Czekaj na telefon. Mam nadzieję, że nie ciągniesz za sobą ogona. Dobrze wiemy, że współpracujecie z psami. Dlatego cena wzrosła do trzystu pięćdziesięciu tysięcy zielonych. Jeśli nadal będziecie robić jakieś numery, to zapłacicie jeszcze więcej albo Monika w ogóle nie wróci do domu. Nie będzie litości. Pamiętaj!

Na stronach książki poruszającej temat gangsterskich interesów nie mogło zabraknąć oczywiście ''Masy'', najsłynniejszego świadka koronnego w Polsce. Postać człowieka, którego zeznania pomogły posłać za kratki wielu groźnych kryminalistów, przewija się w historii o gangu jednorękich bandytów oplatających Trójmiasto mackami ''Pruszkowa''.


Więcej o perfidnych intrygach polskich gangsterów, codziennej pracy tajniaków z CBŚ i wstrząsających tajemnicach półświatka, gdzie przenikały się struktury mafii i policji, przeczytacie w najnowszej książce Krzysztofa Wójcika. Nakładem Domu Wydawniczego REBIS "Policjanci i Gangsterzy" trafią do księgarni nad Wisłą już 14 maja.

Artykuł powstał we współpracy z Domem Wydawniczym REBIS

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!