Minister Dudy wypalił, co myśli o ściganiu wiekowych pedofilów. Te słowa będą mu pamiętać

Andrzej Dera uważa, że nie ma sensu ścigać wiekowych pedofilów. Pracownik prezydenckiej kancelarii skomentował głośny dokument braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".
Andrzej Dera uważa, że nie ma sensu ścigać wiekowych pedofilów. Pracownik prezydenckiej kancelarii skomentował głośny dokument braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Fot. Screen / YouTube / Polskie Radio
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówił o pedofilii wśród duchownych po głośnym filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Wobec starszych księży minister okazał się litościwy.


Minister prezydenckiej kancelarii odniósł się do problemu praktyk pedofilskich sprzed lat, gdy ofiary, a przede wszystkim sprawcy, są ludźmi wiekowymi.

– Jak może sobie ktoś wyobrazić sytuację, że np. 60, 70-letni człowiek będzie oskarżał 90-letniego o molestowanie sprzed 60-50 lat, jak to udowodni? Jak wtedy prowadzić postępowanie – zastanawiał się Andrzej Dera.

Zdaniem prezydenckiego ministra problemem może być tu m.in. stan umysłowy sprawcy. – W jakim celu kogoś, kto ma 90 lat, osądzać w momencie, kiedy może już nie mieć świadomości? – pytał Andrzej Dera.

Odniósł się także do konkretnej sytuacji z filmu braci Sekielskich – ofiary przed czterdziestką, która była molestowana jako siedmioletnia dziewczynka przez duchownego.

– Tak jak w tym filmie 7-letnie dziecko – (...) (sprawa – red.) przedawnia się w momencie, kiedy ma 37 lat, więc ma wystarczająco dużo czasu, żeby wystąpić na drogę prawną i ścigać, bo wtedy ma sens jeszcze, bo ta osoba, która go molestowała ma lat 50-60. Ale jaki sens by miało, gdy ta osoba ma 60 a sprawca 85 lat – pytał.

Całą rozmowę z Andrzejem Derą można obejrzeć tutaj:

Duda o filmie Sekielskich
Po filmie braci Sekielskich wypowiedział się także Andrzej Duda. W tweecie prezydenta nie padło ani jedno słowo na temat antybohaterów dokumentu.

"Film robi wrażenie. Jedno jest pewne. Z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie. Wszędzie tam, gdzie osoba dorosła może w ohydny sposób skrzywdzić dziecko. Szkoła, kolonie, harcerstwo, oaza, inne organizacje. Zero tolerancji! Patrz uważnie! Rozmawiaj ze swoim dzieckiem” – zaskakująco wymijająco napisał na Twitterze prezydent. źródło: Polskie Radio
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Dłużnik pisze z więzienia, że jak wyjdzie, to mnie dopadnie". Komornik o kulisach zawodu
ACTINA 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun