Prezydenci wystawiają rachunek Zalewskiej. Tyle kosztowała miasta jej "deforma"

Miasta wystawiają Annie Zalewskiej rachunek za "deformę edukacji".
Miasta wystawiają Annie Zalewskiej rachunek za "deformę edukacji". Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Prezydenci największych polskich miast wystawili rachunek Annie Zalewskiej za "deformę edukacji". Żądają zwrotu kosztów, które są skutkiem zmian w oświacie wprowadzonych za rządów PiS.


– Wczoraj zakończył się etap zapisywania się do szkół średnich. W Warszawie liczba zapisanych wyniosła prawie 47 tys. uczniów. W zeszłym roku było to 20 tys. uczniów. Za niesamowity chaos konsekwencje poniosą uczniowie, nauczyciele i rodzice. To efekty deformy przygotowanej przez PiS – mówił Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej z przedstawicielami największych polskich miast.

Z końcem roku szkolnego 2018/2019 naukę zakończą uczniowie VIII klas szkół podstawowych, a także młodzież z III klas gimnazjów. W efekcie doszło do kumulacji roczników i wyścigu o miejsca w najlepszych szkołach.

– To wszystko wiąże się z olbrzymimi kosztami. Słyszeliśmy wielokrotnie uśmiechniętą minister edukacji, która mówiła, że ich nie będzie. Albo pokryje je w całości rząd. Stąd nasze wezwanie do zapłaty – kontynuował Trzaskowski. – W samej Warszawie te koszty, które jesteśmy w stanie policzyć, to 56 mln zł. Z budżetu państwa dostaliśmy 3,5 mln zł. Jeśli chodzi o miasta dziś reprezentowane, koszty dostosowań infrastrukturalnych wynoszą 103 mln zł – dodał.

Prezydent stolicy wskazał, że kosztami zostały obciążone samorządy. – Dlatego dzisiaj składamy wezwania do zapłaty. Jeśli nie uzyskamy odpowiedzi ze strony rządzącej, następnym krokiem będzie pozew – poinformował.

Przez kumulację roczników, aż trudno uwierzyć w liczbę chętnych na jedno miejsce do wybranych szkół. Ogromną popularnością cieszy się np. Liceum imienia Bolesława Prusa w Warszawie. Z danych TVN24 wynika, że na 384 miejsca w klasach pierwszych jest 6311 chętnych. Dla aż 1092 osób to pierwszy wybór.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0Idealny czas na dziecko nie istnieje. Zawsze znajdziesz jakąś wymówkę
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać