Wybory do europarlamentu już w niedzielę. Na kogo możesz głosować w okręgu śląskim?

Kandydaci w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu śląskiego.
Kandydaci w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu śląskiego. Fot. Agencja Gazeta / screen z TVP Info
W niedzielę 26 maja Polacy po raz czwarty wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Jak będzie wyglądało starcie byłego premiera Jerzego Buzka z Jadwigą Wiśniewską z Prawa i Sprawiedliwości? Przekonamy się już za chwilę.


Okręg nr 11 to okręg śląski. Swoim zasięgiem obejmuje całe województwo śląskie. To powiaty będziński, bieruńsko-lędziński, gliwicki, tarnogórski, zawierciański, bielski, cieszyński, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, wodzisławski, żywiecki, częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski. To także miasta miasta na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Częstochowa, Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory.


Oto najważniejsi kandydaci z poszczególnych komitetów wyborczych (zgodnie z numeracją wylosowaną przez PKW):

KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY

1. Jacek Wilk
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Jacek Wilk próbował zorganizować debatę w języku angielskim z innymi kontrkandydatami, jednak nikt, poza kandydatem Konfederacji, się na niej nie stawił. Wilk był posłem Kukiz'15 i z ramienia stowarzyszenia dostał się do Sejmu. Wystąpił jednak z klubu Kukiz'15 w lutym 2018 r.

2. Jerzy Janoska
Członek Ruchu Narodowego. Jeden z narodowców, którzy w 2017 roku w Katowicach wieszali na szubienicach portrety europosłów PO. Sprzeciwiał się przyjmowaniu uchodźców.

3. Włodzimierz Skalik
Wielokrotny mistrz świata w lataniu precyzyjnym. Od 2010 r. przez dwie kadencje był prezesem Aeroklubu Polskiego.

WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

1. Łukasz Kohut
Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (politologia, zarządzanie i marketing) oraz University of Applied Sciences w fińskim Varkaus (zarządzanie i marketing), działacz Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich i Śląskich Pereł.


2. Sabina Obwiosło-Budzyń
Kandydatka Wiosny w wyborach do Europarlamentu pracowała jako specjalista, a następnie dyrektor ds. jakości, bezpieczeństwa technicznego oraz BHP w firmie Bombardier Transportation. Była też dyrektorką Biura Optymalizacji Procesów Produkcyjnych i TQM w firmie Kopex.

3. Roman Nehrebecki
Mając przed sobą 67-letniego Nehrebeckiego, ciężko uwierzyć, że kandydat partii Wiosna był pierwowzorem bajkowego Lolka z popularnej animacji. Jego ojciec, Władysław Nehrebecki, był autorem "Bolka i Lolka" i to na przykładzie syna stworzył kultową postać polskiej kinematografii. Nehrebecki junior również pracuje w branży filmowej.

KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

Jerzy Buzek
Były premier w rządzie AWS-UW. Wieloletni europoseł i wykładowca akademicki. W latach 2009-2012 Buzek pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

2. Marek Balt
Balt to znana postać w częstochowskich strukturach Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z ramienia SLD w wyborach samorządowych w 2006 i w 2010 był wybierany na radnego Częstochowy, a od 2010 do 2011 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. W 2016 r. został wiceprzewodniczącym SLD. Tym razem w skali całego kraju.

3. Mirosława Nykiel
Wieloletnia działaczka Platformy Obywatelskiej, posłanka tej partii w Sejmie VI, VII i VIII kadencji. Jest zastępcą przewodniczącego Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz członkinią Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ


1. Jadwiga Wiśniewska
Europosłanka PiS, która przed potencjalną reelekcją do Parlamentu Europejskiego, przede wszystkim zostanie zapamiętana z przejęzyczenia w trakcie debaty wyborczej, która odbyła się na antenie Telewizji Polskiej. Wiśniewska, idąc zupełnie nie po linii swojej partii, powiedziała, że "Euro jest gwarantem rozwoju".

2. Grzegorz Tobiszowski
Od 2015 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Od 23 marca 2016 r. Tobiszowski pełni także w rządzie funkcję pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

3. Izabela Kloc
W kampanii wyborczej do Europarlamentu Kloc forsuje swoją "śląską piątkę", nawiązując do głośnego hasła swojej partii. Izabela Kloc zapowiada m.in. skoordynowanie programów europejskich z rządowym Programem dla Śląska.

LEWICA RAZEM

1. Maciej Konieczny
Jeden z założycieli partii Razem. Działacz na rzecz równości i demokracji.

2. Katarzyna Iwańska
Członek Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

3. Martin Saczek
W 2015 r. Saczek bezskutecznie walczył o mandat posła w wyborach parlamentarnych. Bez powodzenia kandydował też na prezydenta Częstochowy w wyborach samorządowych w 2018 r.

KUKIZ'15

1. Grzegorz Długi
Grzegorz Długi jest posłem stowarzyszenia Kukiz'15. Zasiada w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W przeszłości pełnił funkcję konsula i konsula generalnego – radcy Ambasady RP w Chicago i Waszyngtonie.

2. Krzysztof Sitarski
Wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz członkiem Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. W latach 2015–2017 reprezentował polski parlament w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Jest posłem stowarzyszenia Kukiz'15.

3. Jerzy Jachnik
Jerzy Jachnik z niepowodzeniem startował na prezydenta Bielska-Białej w wyborach samorządowych w 2018 r. Jest założycielem Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu, mającego pomagać osobom czującym się pokrzywdzonymi przez sędziów, prokuratorów lub urzędników.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0To na niego "przypadkiem" miało zagłosować 27 tys. osób. Oto największa afera w wyborach do Senatu
OPINIA 0 0Hej wy, w PiS i TVP! Jesteście ostatnimi, którzy mogą się oburzać na plotki o synu Szydło
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych