Oni dali zwycięstwo PiS? Młodzi przy tych wyborach zachowali się tak, że ręce opadają...

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jak głosowali młodzi?
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jak głosowali młodzi? Fot. TVP
Większość została w domu, a jeśli już głosowali, to przede wszystkim na PiS. Oto, jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego głosowali młodzi z przedziału wiekowego 18-29.


Jak wynika z sondażu Ipsos, w grupie wyborców w wieku od 18 do 29 lat głos oddało zaledwie 27,6 proc. uprawnionych. To bardzo niska frekwencja, biorąc pod uwagę to, że w skali całego kraju zanotowano frekwencyjny rekord (najlepiej wypadli wyborcy z grupy 50-59 lat – frekwencja 53,9 proc.). Widać jak na dłoni, że najmłodsi wyborcy po prostu nie interesują się polityką i nie zamierzają korzystać z możliwości głosowania.

Bardzo wymowne są też wyborcze preferencje głosujących młodych. Najczęściej wybierali PiS (28,4 proc.). Na drugim miejscu w najmłodszej grupie znalazła się Koalicja Europejska (27,3 proc.). Wysokie poparcie ma tu Konfederacja. Zagłosowało na nią 18,5 proc. młodych wyborców. Wybory do PE wygrał PiS z wynikiem 42,4 proc. Druga Koalicja Europejska została poparta przez 39,1 proc. wyborców. Wiosna Roberta Biedronia oraz Konfederacja zanotowały nieco ponad 6-procentowe poparcie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...