Magda Steczkowska i Karol Strasburger - zmagali się z chorobą bliskiej osoby. Zostali bohaterami codzienności

Karol Strasburger opiekował się swoją chorą żoną.
Karol Strasburger opiekował się swoją chorą żoną. Screen YouTube / Nutricia Medyczna Polska
Znane osoby, takie jak Magda Steczkowska czy Karol Strasburger mówią o tym, co zwykle pozostaje w czterech ścianach domu: chwilach rozpaczy, łzach, bólu, ale i momentach pięknych, wzruszających, których nigdy nie wymarzą z pamięci. Byli na każde zawołanie o pomoc albo o... szklankę wody, 24 godziny na dobę.


Trzymanie za rękę albo przekazywanie najgorszych wieści - tak przez długi czas wyglądało życie "Bohaterów codzienności”, którzy musieli zmierzyć się z rolą opiekuna osoby chorej, czy niepełnosprawnej we własnej rodzinie.


Małe gesty mają wielkie znaczenie
"Bohaterowie codzienności” mają jasny cel: zwrócenie uwagi na problemy opiekunów, a także zainspirowanie każdego z nas do choćby małych gestów, które mogłyby wesprzeć tych cichych, często niedocenionych ludzi sprawujących dzień i noc opieką nad chorym członkiem rodziny.


To ważne, bo w polskich realiach przyznanie się, że taka opieka jest ogromnym wysiłkiem nie jest najlepiej widziane. Poproszenie o pomoc dla siebie, poświęcenie czasu samemu sobie, staje się czymś niestosownym i - jak wspomina jedna z bohaterek - rodzi wręcz poczucie winy.


Swoimi doświadczeniami związanymi z opieką nad bliską chorą osobą podzieliła się Magdalena Steczkowska. Artystka musiała zmierzyć się z ciężką chorobą teścia– Opiekunowie to osoby takie jak my, które wyrwane nagle z codzienności, bez żadnego przygotowania, ze swoim bagażem doświadczeń i problemów, stają się kimś więcej niż po prostu członkiem rodziny czy przyjacielem. Może nikt o nich nie napisze w historycznej książce, czy nie wspomni w porannych wiadomościach, ale dla mnie są bohaterami – stwierdziła.

Najgorsza bywa samotność
W ostatnim odcinku cyklu "Bohaterowie codzienności", który zwraca uwagę na
potrzeby opiekunów osób chorych, swoim doświadczeniem w opiece nad bliskimi
podzielił się aktor Karol Strasburger.

Przyznał, że obok przyziemnych wyzwań, takich jak wykonywanie codziennych obowiązków wokół osoby chorej, zdobywanie medycznej wiedzy, zasięganie opinii różnych specjalistów, równie trudne jest psychiczne obciążenie, strach i poczucie, że jest się pozostawionym samemu sobie.Opiekunem najczęściej zostaje się nagle i nie da się na taką ewentualność przygotować.
Diagnoza choroby wywraca życie do góry nogami. Najbliżsi chorego w takiej sytuacji z dnia na dzień muszą wejść w nową rolę i zmierzyć się z nieznanymi dotąd wyzwaniami, co budzi bardzo silne emocje.

Zdaniem twórców projektu, o narastającym problemie trzeba i warto rozmawiać otwarcie w przestrzeni publicznej.

Cyklu "Bohaterowie codzienności" został zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej "Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Kampania edukacyjna "Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą”, zostala zainicjowana w 2016 roku przez Nutricię Medyczną. Ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego jako integralnego elementu opieki zdrowotnej. Dodatkowo od 2018 roku realizowane są działania poświęcone potrzebom opiekunów.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Serial zachwycił miliony, mamy teraz film. "Downton Abbey" to idealny tytuł na jesień
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Kazar 0 0Przestaniecie tęsknić za latem. Wczesnojesienna kolekcja Kazar to kwintesencja stylu
FELIETON MICHALIK 0 0Egzamin z konstytucji, testy psychiatryczne. Bez tego nie pozwólmy startować w wyborach
0 0Prezydent podpisał ustawę, będzie niższy PIT dla 25 mln osób. Ale jest jeden haczyk
0 0W trzy lata schudł 50 kg. Kamiński: Polityk PiS współczuł żonie z powodu mojego rychłego odejścia
WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik