Resort Ziobry pozywa profesorów UJ. Bo odważyli się skrytykować zmiany w Kodeksie karnym

Zmiany w Kodeksie karnym, firmowane przez Zbigniewa Ziobrę, doprowadzą do bezkarności szefów państwowych spółek?
Zmiany w Kodeksie karnym, firmowane przez Zbigniewa Ziobrę, doprowadzą do bezkarności szefów państwowych spółek? Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Prawnicy z Krakowa wyrazili obawy dotyczące planowanych zmian w Kodeksie karnym. Skrytykowali fragment, który łagodzi odpowiedzialność prezesów państwowych spółek za korupcję. Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości naukowcy przesadzili z osądami i będą za nie pozwani.


Senat przyjął w czwartek 41 poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego. Jest w nich m.in. zaostrzenie kar za pedofilię. Oprócz tego znalazły się w nich inne zapisy, które spotkały się z krytyką prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego (działa w nim wielu naukowców m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Równi i równiejsi
"Przepisy dotyczące przestępstw łapownictwa w sektorze publicznym (art. 228 k.k., art. 229 k.k.) mogą nie mieć zastosowania do osób zarządzających największymi, strategicznymi spółkami handlowymi z udziałem Skarbu Państwa, co prowadzi do rażących nierówności wobec prawa i nieuzasadnionego uprzywilejowania niektórych podmiotów gospodarczych" – napisali.

Prawnicy podają przykład skutków zmian. Według nich "Prezes zarządu PKN Orlen S.A. nie mógłby odpowiadać karnie za łapownictwo w sektorze publicznym, podczas gdy odpowiedzialności takiej podlegać będzie przykładowo prezes spółki komunalnej, zajmującej się wywozem nieczystości w małej gminie wiejskiej" – czytamy dalej."Są granice krytyki"
Co robi ministerstwo sprawiedliwości? Pisze pozew. "Państwo nie może tolerować kłamstwa, które uderza w jego podstawy i sprawia, że zaufanie obywateli do niego zostaje zachwiane" – podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł.


I zapowiedział, że pozew przeciwko profesorom i doktorom zostanie złożony w poniedziałek. "Są bowiem granice krytyki i politycznych sporów, których przekraczać nie wolno" – dodał. Dlaczego uważa, że prawnicy źle zinterpretowali nowe przepisy?

"W przypadku prezesów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego nowelizacja zaostrza prawo, wprowadzając jasne kryterium odpowiedzialności do lat ośmiu" – tłumaczy wiceszef MS. Wcześniej groziła kara 5 lat więzienia, a sądy często ich uniewinniały.

Nowelizacja w rękach Andrzeja Dudy
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zastanawia się teraz, czy takie pozwy za krytykę władzy nie staną się normą. "Pozwy TVP przetarły drogę. Kto władzy zabroni pozywać krytyków?" – napisał na Twitterze.
– Wyciągacie spod odpowiedzialności za łapownictwo w sektorze publicznym waszych własnych prezesów. […] Jeżeli przyjmiecie tę poprawkę, to wasz kolega, np. prezes PKN Orlen, nie będzie podlegał odpowiedzialności karnej za to przestępstwo – ostrzegał w Sejmie Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Przyjęte przez senat poprawki trafią do podpisu prezydenta.

Źródło: interia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce