Błąd OKE przy ocenianiu egzaminu z matematyki! Złe wyniki mogło dostać 9 tys. gimnazjalistów

9 tysięcy gimnazjalistów z Mazowsza miało źle policzone punkty z matematyki.
9 tysięcy gimnazjalistów z Mazowsza miało źle policzone punkty z matematyki. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Na Mazowszu egzamin gimnazjalny młodzieży ze stwierdzoną dysleksją sprawdzany był przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. Jak udało się ustalić "Gazecie Wyborczej", jego matematyczna część poszła dyslektykom znacznie lepiej niż początkowo ogłoszono. Wszystko przez "błąd systemu".


Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie będzie musiała zmienić wyniki z egzaminu gimnazjalnego z matematyki nawet 9 tys. gimnazjalistów. Chodzi o tych uczniów, którzy mają orzeczoną dysleksję, a ich prace były sprawdzane przez OKE. Na trop wpadła "Gazeta Wyborcza", z którą skontaktowała się czytelniczka. Stwierdziła, że u jej syna pomylono się znacznie, bo początkowo uzyskał 76 proc., a we wtorek dostał informację, że 90 proc. Takie same wieści dostała trzydziestka jego rówieśników z tej szkoły. Skąd jednak taka zmiana?

- Doszło do błędu przy przenoszeniu wyników z systemu e-oceniania do systemu, w którym publikowane są wyniki uczniów. To błąd informatyczny, który w przeszłości nigdy się nie zdarzył. W systemie już są poprawne wyniki, a w środę uczniowie dostaną poprawne zaświadczenia, więc nie będzie to miało wpływu na rekrutację - powiedział gazecie Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Próbowaliśmy skontaktować się z OKE w Warszawie, ale jej pracownicy są prawdopodobnie zajęci naprawianiem szkód, które powstały po zaistniałym błędzie.

Przypomnijmy, że do egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty łącznie przystąpiło ponad 717 tysięcy uczniów: egzamin gimnazjalny zdawało ponad 345 tysięcy uczniów, a ósmoklasisty ponad 372 tysięcy. Średni wynik gimnazjalistów z matematyki to 43 proc. Być może w świetle ostatnich informacji średnia nieznacznie wzrośnie.


źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"