Błąd OKE przy ocenianiu egzaminu z matematyki! Złe wyniki mogło dostać 9 tys. gimnazjalistów

9 tysięcy gimnazjalistów z Mazowsza miało źle policzone punkty z matematyki.
9 tysięcy gimnazjalistów z Mazowsza miało źle policzone punkty z matematyki. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Na Mazowszu egzamin gimnazjalny młodzieży ze stwierdzoną dysleksją sprawdzany był przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. Jak udało się ustalić "Gazecie Wyborczej", jego matematyczna część poszła dyslektykom znacznie lepiej niż początkowo ogłoszono. Wszystko przez "błąd systemu".


Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie będzie musiała zmienić wyniki z egzaminu gimnazjalnego z matematyki nawet 9 tys. gimnazjalistów. Chodzi o tych uczniów, którzy mają orzeczoną dysleksję, a ich prace były sprawdzane przez OKE. Na trop wpadła "Gazeta Wyborcza", z którą skontaktowała się czytelniczka. Stwierdziła, że u jej syna pomylono się znacznie, bo początkowo uzyskał 76 proc., a we wtorek dostał informację, że 90 proc. Takie same wieści dostała trzydziestka jego rówieśników z tej szkoły. Skąd jednak taka zmiana?

- Doszło do błędu przy przenoszeniu wyników z systemu e-oceniania do systemu, w którym publikowane są wyniki uczniów. To błąd informatyczny, który w przeszłości nigdy się nie zdarzył. W systemie już są poprawne wyniki, a w środę uczniowie dostaną poprawne zaświadczenia, więc nie będzie to miało wpływu na rekrutację - powiedział gazecie Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Próbowaliśmy skontaktować się z OKE w Warszawie, ale jej pracownicy są prawdopodobnie zajęci naprawianiem szkód, które powstały po zaistniałym błędzie.

Przypomnijmy, że do egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty łącznie przystąpiło ponad 717 tysięcy uczniów: egzamin gimnazjalny zdawało ponad 345 tysięcy uczniów, a ósmoklasisty ponad 372 tysięcy. Średni wynik gimnazjalistów z matematyki to 43 proc. Być może w świetle ostatnich informacji średnia nieznacznie wzrośnie.


źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię