Epidemia XXI wieku dotyczy już 40 proc. Polaków. A zmiany klimatu sprawiają, że problem tylko się przeciąga

Łagodna zima może sprzyjać wzmożonemu pyleniu roślin, a unoszące się w powietrzu pyłki to zmora alergików. Z dokuczliwymi objawami alergii boryka się w Polsce aż 40 proc. osób
Łagodna zima może sprzyjać wzmożonemu pyleniu roślin, a unoszące się w powietrzu pyłki to zmora alergików. Z dokuczliwymi objawami alergii boryka się w Polsce aż 40 proc. osób 123rf.com
Wszystkim dokuczają upały, ale są też tacy, którzy latem muszą męczyć się z jeszcze jedną uciążliwością. To alergicy zmuszeni radzić sobie w okresie intensywnego pylenia silnie uczulających traw. A to wcale niemała grupa, bo w Polsce objawy uczulenia zauważa u siebie aż 40 proc. osób. Jak chronić się przed alergią?


Zacząć najpierw od poznania "wroga". Pylenie roślin rozpoczyna się już w lutym i trwa nawet do końca października. Latem pylą głównie trawy i byliny. Z roku na rok zjawisko to pojawia się jednak coraz wcześniej i utrzymuje się coraz dłużej. W tym roku ze względu na łagodną w kraju minioną zimę atak roślinnych alergenów może być szczególnie silny.

Zważywszy, że alergia jako choroba cywilizacyjna, skorelowana ze stopniem rozwoju danego regionu, uderza najmocniej w kraje rozwinięte, jej atak odczuwają zwłaszcza mieszkańcy Europy, w tym Polski. Tym bardziej że sojusznikami alergii są złe nawyki żywieniowe, zanieczyszczone środowisko (spaliny samochodów) i przesadna higiena w domu.
Choć uczuleniowcy znają z autopsji męczące objawy alergii, nie zawsze zdają sobie sprawę z konsekwencji tej dolegliwości. Nawet łagodny nieżyt nosa skutkuje dekoncentracją, zmęczeniem i sennością w ciągu dnia. Osoby z alergią mogą częściej powodować wypadki samochodowe, zwłaszcza gdy zażywają leki przeciwalergiczne starszej generacji.

Dotychczas w leczeniu alergii stosowano glikokortykosteroidy (hormony kory nadnerczy), kromony (leki profilaktyczne, stosowane przed wystąpieniem objawów) oraz najbardziej rozpowszechnione leki antyhistaminowe. I generacja tych ostatnich farmaceutyków znana jest z tego, że wywołuje efekty uboczne, głównie uczucie senności.


Dlatego coraz więcej osób z nadwrażliwością na pyłki roślin przestawia się na leki antyhistaminowe II generacji. Poza zdecydowanie mniejszymi efektami ubocznymi odznaczają się one większą skutecznością i szybkością działania. Przykładem leku należącego do tej najnowszej generacji jest chociażby desloratadyna.
O tej przynależności świadczy szybkie działanie desloratadyny (już po 30 min od jej podania) i jej długa skuteczność w łagodzeniu objawów (powyżej 24 godzin). Poza tym substancja ta nie wykazuje interakcji z jedzeniem, alkoholem czy innymi lekami, nie powoduje senności i nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów.

Choć leki antyhistaminowe pozwalają "przetrwać" okres wzmożonego pylenia roślin, to są jednak tylko receptą na objawy alergii. Aby organizm był mniej "wrażliwy" na otoczenie, trzeba przestrzegać zdrowego trybu życia: nie palić papierosów, unikać alkoholu, dbać o prawidłową wagę ciała, dużo się ruszać i unikać nadmiernego nasłonecznienia.

W przypadku chorych na alergię krytykowana w innych sferach życia zasada "ucieczki od problemów" stanowi akurat dobrą radę – w miarę możliwości alergicy powinni po prostu unikać alergenu, eliminując go ze swojego otoczenia. Tak, nie zawsze będzie to możliwe, ale zawsze deską ratunku będzie szeroko dostępne leczenie objawowe.

Artykuł powstał we współpracy z Teva

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi odwetem za zniszczenie rafinerii