Wygląda niepozornie, ale na oprowadzanie po tym domu zapisują się tłumy. Należał do niezwykłej pary

Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro.
Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro. Fot. na:Temat
Hansen to nazwisko, które zna każdy, kto choć trochę interesuje się współczesną architekturą. Widnieje ono miedzy innymi na projektach warszawskich osiedli - Rakowca i Przyczółka Grochowskiego, jak również na publikacjach dotyczących koncepcji Formy Otwartej. I mimo że pod wspomnianymi projektami podpisana będzie zwykle jedna osoba, to dziedzictwo należy zarówno do Oskara, jak i do Zofii.


Para architektów działała w Warszawie, jednak w PRL-owskich realiach końcowy efekt ich projektów uzależniony był od znacznie większej liczby czynników niż tylko wola architekta - z normami zaopatrzeniowymi na czele. Oskar i Zofia nierzadko godzili się na rozwiązania kompromisowe. Jest jednak jedno miejsce, które zaprojektowali i zbudowali całkowicie na własny zasadach - dom w Szuminie.

Obecnie w domu mieści się muzeum. Dostęp do niego jest jednak mocno ograniczony. Do środka wpuszczane są niewielkie grupy i to kilka razy do roku - tak, aby miejsce nie zostało zadeptane i zniszczone.

Co można obejrzeć w środku? Przede wszystkim praktyczne wprowadzenie w życie idei Formy Otwartej. Hansenowie zakładali, że wnętrza powinny być tylko tłem dla życia i łatwo adaptować się do zmieniających się potrzeb domowników.

Dom w Szuminie wypełniony jest "zabawkami" dydaktycznymi z pomocą których Oskar Hansen uczył kompozycji oraz pamiątkami pozostałymi po jego mieszkańcach. W ogrodzie znajduje się gołębnik, o którym Zofia Hansen mawiała, że to najdoskonalszy z projektów jej męża.

#Huawei #P30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"