Znamy odpowiedź na pytanie, które na pewno chcesz zadać patrząc na to zdjęcie

Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro.
Zdjęcie wykonane smartfonem Huawei P30 Pro. Fot. na:Temat
Jak to jest, że ptaki siedzą sobie spokojnie na drutach wysokiego napięcia i wcale nie martwią się, że mogą zostać żywcem usmażone? Odpowiedź jest bardzo prosta - zapytajcie swojego bratanka-gimnazjalistę.


Jak wie każde dziecko (które przerabia na fizyce temat prądu i jego przewodnictwa), prąd idzie po linii najmniejszego oporu - w tym przypadku po drucie. Nie oznacza to, że prąd przez ptasie nóżki nie przepływa. Przepływa, ale z racji tego, że jest to prąd zmienny. "Ptak posiada pewną pojemność elektryczną, przez co będzie on cały czas ładował się i rozładowywał jak kondensator" - tłumaczą Fiztaszki.

Gdyby jednak ptak, który siedzi na linii wysokiego napięcia miał bardzo długie nóżki i jedną z nich zahaczył na przykład o słup - nie byłoby już tak różowo. Dojdzie wtedy do uziemienia - prąd o wysokim napięciu przepłynie przez ciało ptaka, a zwierzę zginie.

A co gdyby człowiek podskoczył na tyle wysoko, aby obiema rękami złapać się drutu? Czy byłoby to równie bezpieczne? Nie do końca.

Człowiek stawia nieco inny opór niż lekki ptak. I mimo że samo napięcie nie zabiłoby nas bezpośrednio, to przy założeniu, że zwisalibyśmy dłużej niż kilkanaście sekund, nasze mięśnie mogłyby doznać skurczu. W efekcie nie bylibyśmy w stanie zwolnić uścisku i przerwać przepływu napięcia, co mogłoby podziałać niekorzystnie na nasz układ krążenia.


#Huawei #P30Pro #FotografiaNaNowo

Partnerem artykułu jest Huawei.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Dłużnik pisze z więzienia, że jak wyjdzie, to mnie dopadnie". Komornik o kulisach zawodu
ACTINA 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun