"Nie godzę się na wykorzystywanie świętości". Ojciec Kramer dobitnie o 15-latku z Płocka

Ksiądz Grzegorz Kramer ocenił na Facebooku akcję 15-letniego Jakuba Baryły, który z krzyżem w ręku próbował zatrzymać Marsz Równości w Płocku.
Ksiądz Grzegorz Kramer ocenił na Facebooku akcję 15-letniego Jakuba Baryły, który z krzyżem w ręku próbował zatrzymać Marsz Równości w Płocku. Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Marsz Równości zostanie zapamiętany dzięki zdjęciom 15-letniego Jakuba Baryły, który w posągowej pozie, z wyciągniętym krzyżem próbował nie dopuścić do przejścia manifestacji. Dziecko o narodowych sympatiach dla prawicy stało się już bohaterem. Na takie wykorzystywanie krzyża zareagował jednoznacznie o. Grzegorz Kramer.


"Nie godzę się na wykorzystywanie świętości do walki z drugim człowiekiem" – napisał jezuita na swoim profilu na Facebooku. Zdaniem o. Kramera, |znów krzyż stał się głupstwem w oczach pogan, tym razem za sprawą chrześcijanina".  Duchowny sugeruje, że ktoś młodemu człowiekowi musiał tę akcję podpowiedzieć. Ma nadzieję, że nie było to człowiek dorosły. "Nie wiem dlaczego nikt z dorosłych chrześcijan nie podpowiedział temu człowiekowi, że nie każde wzięcie krzyża do ręki i wyruszenie 'przeciw' jest ewangelizacją" – czytamy we wpisie ojca Kramera.

"Krzyż można wziąć przeciw złemu duchowi, ale nie przeciw człowiekowi. Jezus umarł na krzyżu, by ludzkość rozdartą grzechem pojednać z Ojcem, ale i między nami" – jednoznacznie ocenia akcję 15-letniego Jakuba Baryły.

"Nie godzę się na wykorzystywanie świętości do walki z drugim człowiekiem, przez kogokolwiek, ale szczególnie przez chrześcijan" – podsumowuje wpis.
Kim jest Jakub Baryła?
Media obiegły zdjęcia 15-latka z krzyżem, który stanął naprzeciw Marszu Równości w pozie, jakby chciał zatrzymać manifestację przy pomocy krucyfiksu. Samotny chłopiec w niebieskiej bluzie trzymał przed sobą w geście obronnym drewniany krzyż z zawieszonym różańcem. Naprzeciwko stała uzbrojona policja, fotoreporterzy i tłum z tęczowymi flagami. Mundurowi próbowali go odepchnąć, ale 15-letni Jakub Baryła nie reagował. Potem został przez funkcjonariuszy wyniesiony. Dla prawicowych mediów stał się już nowym bohaterem walki o tradycyjne wartości. Pisały o nim wPolityce.pl, DoRzeczy.pl czy Fronda.

Baryła nie jest na prawicy postacią anonimową. Na Facebooku przedstawia się jako "katolik, tradycjonalista, konserwatysta, Polak, patriota i nacjonalista". Udostępnił już zdjęcia, z których stał się w sobotę znany. W internecie można znaleźć jego fotografie z takimi postaciami jak Wojciech Cejrowski, Kaja Godek czy Janusz Korwin-Mikke. To 15-letni radny tzw. Młodzieżowej Rady Miasta Płock (ciała powołanego przy Radzie Miasta Płocka).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0Coldplay wydał nową płytę i zagrał najdziwniejszy koncert w historii. Tutaj obejrzysz go w całości
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Jachira obiektem drwin. Zachowała się tak, jakby to nie był Sejm
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
dad:HERO 0 0Wyniósł się z rodziną na środek Bałtyku. Jak polskiemu blogerowi żyje się na dalekiej Północy?
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0Im droższa kasza, tym lepsza? Zaskakujące wyniki testów
0 0Pan Witek: "Niewyobrażalne". Jak 34-latek z Krosna stał się gwiazdą internetu
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie