"Niewiarygodny skandal". Policja siłą wyprowadziła dziennikarkę z pikniku antyfaszystowskiego

Tak policja potraktowała uczestników Świątecznego Pikniku Antyfaszystowskiego.
Tak policja potraktowała uczestników Świątecznego Pikniku Antyfaszystowskiego. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Z okazji Święta Wojska Polskiego ulicami Warszawy przeszedł V Marsz Zwycięstwa, organizowany przez narodowców. Odbył się również Świąteczny Piknik Antyfaszystowski, którego uczestnicy chcieli zwrócić uwagę na gloryfikowanie przez tych pierwszych wojny i przemocy. Doszło tam do incydentu z udziałem policji: wyprowadzenia siłą dziennikarki Marty Bogdanowicz.


Świąteczny Piknik Antyfaszystowski odbył się na Nowym Świecie. Kilkadziesiąt osób – z Obywateli RP, Warszawskiego Strajku Kobiet czy organizacji studenckich, rozłożyło koce, przyniosło kwiaty i balony. Nie wznosili haseł ani nie krzyczeli, mieli tylko banery "Świąteczny Piknik Antyfaszystowski" i "Faszyzm nie przejdzie".


Piknik miał zagrodzić trasę przemarszu nacjonalistów, ale ci w ostatniej chwili mieli zgłosić się do służb z prośbą o zmianę trasy pochodu. A jednak policja, mimo tej wiedzy, uczestników pikniku ściągnęła siłą z ulicy i spisała.

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie przedstawicielki mediów, która była ciągnięta przez dwóch funkcjonariuszy. Miała przy sobie legitymację dziennikarską. Okazało się, że jest to fotografka i dziennikarka obywatelska Marta Bogdanowicz. Redakcja naTemat poprosiła ją o komentarz.


– Dokładnie tak było – potwierdziła użycie siły przez policję. – Trasa przemarszu nacjonalistów została zmieniona, a policja wiedziała, że wszechpolacy idą inną drogą. Moim zdaniem celem policji było zatrzymanie nas w sposób nielegalny – opisała Marta Bogdanowicz.

– Policja użyła wobec mnie siły, mimo że stałam z legitymacją dziennikarską. Uczestnicy spokojnie siedzieli na ulicy, częstowali policję ciastkami i owocami, niestety nie skorzystała – dodała.

"Tak policja postępuje z przedstawicielami mediów. Na szyi mam legitymację prasową. Nie zostawię tego tak. Liczę na wsparcie. Nie chodzi o mnie, chodzi o wolność mediów" – napisała Marta Bogdanowicz na swoim profilu na Facebooku.

Rakowiecki: niewiarygodny skandal
Powiadomienie Towarzystwa Dziennikarskiego zapowiedział Jacek Rakowiecki, były rzecznik TVP.


– To po prostu niedopuszczalne, to łamanie prawa człowieka i obywatela. Media mają immunitet w takich sprawach. Społeczeństwo ma prawo znać prawdę o wydarzeniach, które przekazują dziennikarze – powiedział Jacek Rakowiecki w rozmowie z naTemat.

– Znam zachowanie fotografów podczas takich imprez i na pewno w żaden sposób nie utrudniają pracy policji. To niewiarygodny skandal. Mieliśmy do czynienia z "lajtową" sytuacją, happeningiem, uczestnicy pikniku nikomu nie przeszkadzali – dodał.

Ocenił także, że może być to sygnał sprzyjania przez władzę tym, którzy głoszą poglądy faszystowskie. – Trudno o lepszy dowód, że władza sprzyja faszystom, nie wolno już jak widać krzyczeć w Warszawie "precz z faszyzmem" – skomentował.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Związek z młodszą kobietą tylko wydaje się fajny. Po dobrym początku zaczyna się dramat
0 0"Lepiej śpiewa niż większość tych gwiazdeczek". Internauci zachwyceni... rozśpiewanym Lewandowskim
0 0Wiemy, jak wygląda żona córki Pauliny Młynarskiej! Na Instagramie pojawiły się jej zdjęcia

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Trójkąt małżeński. Czyli zanim weźmiesz ślub, sprawdź, jak kobieta reaguje na twojego przyjaciela
0 0"Co z ciebie za facet?" Historie mężczyzn, którzy nie zasłużyli na tytuł bohatera domu
WARTO WIEDZIEĆ 0 0"Tykająca bomba". Kurdowie pilnowali obozów dla bojowników ISIS i ich rodzin. Oto co się tam dzieje
WYWIAD 0 0"Jeszcze trochę i nazwą nas kułakami". Ten przedsiębiorca jako jedyny pokonał PiS na wschodzie
0 0Enrique Iglesias pokazał, jak bawi się z dziećmi. Fani pokochali uroczy film
0 0Jak w 30 sekund zranić tysiące dzieci? Odpowiedź to spot finansowany przez resort sprawiedliwości
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać