Rusza wielka akcja policji. Dziś łatwo o mandat – i wcale nie chodzi o prędkość

W czwartek 12 września 5 tys. policjantów będzie uczestniczyć w tak zwanej akcji NURD. Trzeba szczególnie liczyć się z mandatami za określone przewinienia.
W czwartek 12 września 5 tys. policjantów będzie uczestniczyć w tak zwanej akcji NURD. Trzeba szczególnie liczyć się z mandatami za określone przewinienia. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Do akcji NURD w czwartek 12 września szykuje się ponad 5 tysięcy policjantów. Chodzi o bezpieczeństwo tzw. Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Tym razem to nie prędkość kierowców będzie dla drogówki najważniejsza.


Wszystko dlatego, że piesi i rowerzyści na polskich drogach nie mogą się czuć pewnie. Pierwsi stanowili 28 proc. wszystkich ofiar na drogach, a drudzy około 10 proc. Średnia na unijnych drogach jest niższa – odpowiednio 21 i 8 proc. Jednych i drugich nazywa się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego w bezpośredniej konfrontacji z samochodem jadącym z dużą prędkością i ważącym ponad tonę.

Dlatego policja uznała za stosowne przeprowadzić akcję o zasięgu ogólnopolskim. Mundurowi będą przyglądać się zachowaniom kierowców wobec pieszych i rowerzystów w okolicach przejść. Patrole policyjne mają na przykład sprawdzać, czy kierujący nie wyprzedzają przed "zebrami".

To, że w pobliżu nie będzie policji, nie oznacza też, że kierowcy mogą się czuć bezkarni. W niektórych miastach policja wsiądzie do tzw. wozów obserwacyjnych. Przewinienia mogą być kosztowne. Maksymalna stawka taryfikatora mandatu wynosi 500 zł – za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się, by przepuścić pieszego przechodzącego przez przejście. To bardzo częsty błąd polskich kierowców.


350 zł zapłaci ten, kto nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, a 200 zł kierowca, który wyprzedzi na przejściu dla pieszych albo bezpośrednio przed nim. Z kolei pieszy, który wejdzie na przejście na czerwonym świetle, musi się liczyć z mandatem 100 zł.

źródło: Autokult
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi