Uroczystość pasowania sześciolatków. Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.
Uroczystość pasowania sześciolatków. Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Reklama.
"Do pracy z sześciolatkami przygotowana jest obecnie co druga szkoła. W innych warunki bytowe odstają od tego, czego oczekują rodzice. Chodzi o standard toalet, czas pracy świetlic czy kwestie związane z wyżywieniem" – mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" wizytator kuratorium z południa Polski. Raporty ze szkół zwracają uwagę na niedostosowanie infrastruktury dla młodszych dzieci. Świetlice i szatnie dla maluchów razem z gimnazjalistami to bardzo częsty problem.
Kłopotem jest także przygotowanie nauczycieli do nauczania sześciolatków. "Specyfika pracy nauczyciela przedszkola jest zupełnie inna od tej, jaką wykonuje nauczyciel szkolny. Nie jestem pewna, czy są w stanie zmienić to szkolenia, wydaje się, że lepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie w szkołach nauczycieli przedszkoli" – mówi wspomniany wizytator.
"Rzeczpospolita"

Choć minister edukacji Krystyna Szumilas przekonuje, że rodzice w każdej chwili mogą przenieść dziecko ze szkoły do przedszkola, to rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej. Kiedy blisko rok temu Katarzyna Hall, ówczesna szefowa MEN, była zmuszona przesunąć termin wejścia w życie reformy, usłyszała od premiera, że przez bałagan, do jakiego doprowadziła, Platforma mogła przegrać wybory. Minął rok, a jej następczyni Krystyna Szumilas nie zrobiła nic i chyba nie wie, co zrobić, by w 2013 r. nie doprowadzić do ponownego kryzysu. CZYTAJ WIĘCEJ


Tymczasem… Ministerstwo Edukacji Narodowej milczy. "Rzeczpospolita" wysłała do MEN zapytanie, co zamierza zrobić z problemem obniżenia wieku szkolnego, a w odpowiedzi dostała opis akcji informacyjnych, w których ministerstwo zachęca rodziców do posyłania swoich dzieci do szkół.
Wojciech Książek
wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka

Nie jestem przeciwnikiem obniżania wieku szkolnego, ale w obecnych warunkach bardziej jestem przekonany do rozwiązania, w którym to rodzice decydują o tym, czy ich sześcioletnie dziecko trafi do szkoły czy przedszkola.

źródło: "Rzeczpospolita"

Data obowiązkowego wejścia sześciolatków do szkół to 1 września 2014.
źródło: "Rzeczpospolita"