Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która wypłaca odszkodowania poszkodowanym przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która wypłaca odszkodowania poszkodowanym przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców Cathy Yeulet / 123rf.com
Reklama.
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
Fundusz powstał w 1990 roku z myślą o ochronie interesu osób ubezpieczonych. Jego członkami są wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które na obszarze Polski prowadzą działalność w zakresie podstawowego ubezpieczenia OC dla właścicieli samochodów mechanicznych oraz rolników. Siedziba organizacji znajduje się w Warszawie.
Większość kierowców utożsamia UFG z organem kontrolnym. Faktycznie, fundusz stawia sobie za cel uszczelnienie systemu obowiązkowych ubezpieczeń. Z tego zadania wywiązuje się, nakładając kary na nieubezpieczonych – kierowców, którzy nie wykupili polisy OC. Pomaga mu w tym "wirtualny policjant" – System Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów.
Jednak fundusz zgodnie z nazwą gromadzi środki, które przeznacza na finansowanie odszkodowań osobom pokrzywdzonym w wypadkach samochodowych, spowodowanych przez kierowców bez aktualnej polisy OC i nieubezpieczonych rolników. Dotyczy to też sytuacji, gdy sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia, a ich tożsamość pozostaje nieznana.
W przypadkach, gdy sprawca nie był ubezpieczony, UFG najpierw z własnych funduszy zaspokaja roszczenia osób poszkodowanych (100 proc. świadczeń zarówno za szkody na osobie, jak i w mieniu), a następnie obciąża nieubezpieczonego kierowcę kosztami likwidacji szkody w ramach procedury dochodzenia zwrotu wypłaconego odszkodowania.
W sytuacjach, gdy sprawca nie jest znany, UFG wypłaca za tzw. szkody osobowe (śmierć, rozstrój zdrowia powyżej 14 dni) 100 proc. należnych świadczeń. Za szkody majątkowe (uszkodzone auto) fundusz zapłaci, jeśli w wypadku ktoś zginął lub poważnie ucierpiał, przy czym kwotę odszkodowania za samochód pomniejszy wtedy o 300 euro.
Dochodzenie roszczeń od UFG wymaga zgłoszenia szkody spowodowanej przez niezidentyfikowanego lub nieubezpieczonego kierowcę za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego, który sprzedaje polisy OC. Fundusz wypłaca również świadczenia w przypadku ogłoszenia upadłości ubezpieczyciela.
Fundusze UFG pochodzą ze składek odprowadzanych obowiązkowo przez wszystkie zakłady ubezpieczeń w Polsce. Zasady funkcjonowania tej organizacji określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Artykuł sponsorowany