W dniach 8-9 września po raz pierwszy w Polsce rozegrany zostanie międzynarodowy turniej piłkarski dla osób niepełnosprawnych po jednostronnej amputacji kończyn. "Jak mając jedną nogę można grać w piłkę? Trudno wyjaśnić. Trzeba zobaczyć" – zapraszają organizatorzy.
"Pytaliście mnie kiedyś, czy możecie grać w piłkę. Odpowiedzieliśmy sobie: tak, możemy. Bo piłka nożna nie jest w nogach, jest w głowie"– mówi trener do niepełnosprawnych piłkarzy. To fragment spotu, który promuje pierwszy międzynarodowy turniej piłki nożnej dla osób po amputacjach. Już w najbliższy weekend, 8 i 9 września, reprezentacja niepełnosprawnych piłkarzy z Polski na warszawskim stadionie DOSiR Praga Północ zmierzy się z drużynami z Anglii, Irlandii i Ukrainy.
Polska kadra osób po amputacjach powstała dopiero rok temu i już ma za sobą cztery mecze: trzy zakończone zwycięstwem i jeden przegrany, właśnie z Anglią. "Teraz, po pół roku od tamtego meczu i olbrzymiej pracy włożonej w treningi, nadchodzi czas rewanżu!" – zapowiadają kadrowicze na stronie internetowej imprezy.
– W wielu miejscach na świecie miałem przyjemność poznawać piłkę nożną i jej nauczać. Ale praca w Amp Futbol daje niepowtarzalną, nie dającą się zwyczajnie nazwać satysfakcję – mówi Marek Dragosz, trener reprezentacji Polski Amp Futbol.
W Amp Futbol, czyli w piłkę nożną dla osób po amputacjach, zaczęto grać w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. W 1984 roku rozegrano pierwszy turniej międzynarodowy, a w ostatnich Mistrzostwach Świata z 2010 roku wzięło udział 18 reprezentacji. Dyscyplina została już uznana przez FIFA i – jak informuje polskie stowarzyszenie "Amp Futbol" – wkrótce dołączy do dyscyplin paraolimpiskich.