Stłuczka za granicą: jakie procedury trzeba znać, żeby bez problemu dostać odszkodowanie?
Artykuł sponsorowany
26 października 2020, 05:23·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 października 2020, 05:23
Za granicą nawet niegroźna samochodowa stłuczka może urosnąć do rangi ekstremalnie stresującego problemu, który skutecznie zepsuje nam cały wyjazd. Bólu głowy unikniemy poświęcając chwilę na zapoznanie się z przepisami, jakie regulują takie sytuacje. Idealna lektura na podróż. Gotowi?
Reklama.
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
Czy ubezpieczenie OC obowiązuje za granicą?
Obowiązkowe ubezpieczenie, które płacimy w Polsce, sprawią, że jesteśmy objęci ochroną rownież w państwach należących do Unii Europejskiej oraz w państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Nie oznacza to jednak, że ochrona obowiązuje w całej Europie.
Zielona karta - w jakich krajach potrzebna?
Zielona karta jest dokumentem, który poświadcza posiadanie ubezpieczenia OC. Musimy ją wyrobić, jeśli nasza podróż będzie obejmowała takie kraje, jak: Turcja, Rosja, Mołdawia, Czarnogóra, Albania, Białoruś i Ukraina.
Chęć wyrobienia takiego dokumentu należy zgłosić naszemu ubezpieczycielowi podając kraj, do którego zamierzamy się udać oraz czas pobytu.
Wcześniej jednak warto sprawdzić, czy zielona karta nie jest wliczona w cenę opłacanego przez nas ubezpieczenia samochodu.
Wypadek w kraju UE - jak postępować?
Zasady postępowania w krajach UE są niemal dokładnie takie same, jak w Polsce (o procedurach obowiązujących w krajach objętych zieloną kartą możemy przeczytać natomiast na jej odwrocie).
W przypadku stłuczki należy więc zabezpieczyć miejsce wypadku i spisać oświadczenie sprawcy zdarzenia. Wydrukowany wzór takiego świadczenia w języku angielskim zdecydowanie warto mieć przy sobie w trakcie podróży.
Powinniśmy również zadbać o sporządzenie dokumentacji z miejsca zdarzenia. Zróbmy zdjęcie lub nagrajmy film, na którym będą widoczne szkody. takie materiały mogą pomóc ubezpieczycielowi w dokładniejszym określeniu kwoty odszkodowania.
Czy do stłuczki za granicą należy wezwać policję?
Jeśli nie byliśmy uczestnikami wypadku i nikt z uczestników zdarzenia nie odniósł uszczerbku na zdrowiu, zachowujmy się tak, jak postąpiliśmy w Polsce, czyli starajmy się załatwić sprawę polubownie, między sobą.
Wezwanie policji do niegroźnej stłuczki może być, w zależności od kraju, obarczone kosztami. Takie wezwanie jest płatne, na przykład w Austrii, natomiast w Niemczech zapłacimy za sporządzenie protokołu policyjnego.
Do kogo zwrócić się o odszkodowanie za zagraniczną stłuczkę?
Aby uzyskać odszkodowanie za kolizję, której sprawcą jest kierowca ubezpieczony w zagranicznej firmie nie musimy się z nią kontaktować. Możemy to zrobić za pośrednictwem polskiego ubezpieczyciela, który reprezentuje daną firmę w naszym kraju.
W tym celu należy wypełnić formularz na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. PBUK udzieli nam następnie informacji, jaki polski podmiot będzie pośredniczył w naszej sprawie.
Pamiętajmy jednak, że wysokość odszkodowania zostanie naliczona zgodnie z przepisami kraju, w którym doszło do kolizji.