W nocy z 5 na 6 maja nastąpi maksymalna aktywność roju Eta Akwarydów i gołym okiem będzie można obserwować nawet kilkadziesiąt spadających gwiazd na godzinę. To jednak nie koniec wrażeń dla miłośników astronomii. Już w połowie miesiąca nad Polską ma być widoczna kometa SWAN, której świetlisty warkocz będzie można podziwiać przy dobrej pogodzie.
Eta Akwarydy 2020: majowy deszcz spadających gwiazd [gdzie i kiedy oglądać?]
Najwięcej meteorów z roju Eta Akwaryd z gwiazdozbioru Wodnika mamy szansę zauważyć około godz. 2.00 w nocy 6 maja (ale obserwacje możemy zacząć już 5 maja po zmroku).
Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych może je być łatwo dostrzec bez żadnych przyrządów optycznych, ponieważ poruszają się z prędkością około 66 km na godzinę i zostawiają za sobą świetliste smugi (należy wypatrywać ich na niebie kierując się na północny wschód).
Charakterystyczny blask towarzyszący zjawisku określanemu potocznie "spadającymi gwiazdami" powstaje na skutek tego, że fragmenty Eta Akwaryd (które są pozostałością po Komecie Halleya przelatującej wokół Słońca) przy wpadaniu w ziemską atmosferę ulegają spalaniu.
NASA szacuje, że w tym roku najwytrwalsi obserwatorzy będą mieć szansę na dostrzeżenie nawet 40 meteorów na godzinę.
Choć Eta Akwarydy są już widoczne od 19 kwietnia, to jednak maksimum ich aktywności w naszej części świata przypada na noc z 5 na 6 maja (przestaną być aktywne na niebie około 28 maja).
W kolejnym tygodniu czeka nas równie ciekawe zjawisko na niebie. Choć jeszcze niedawno ogłaszano, że najważniejszym wydarzeniem astronomicznym w maju będzie przelot komety ATLAS, to jednak już w kwietniu okazało się, że uległa ona rozpadowi i nie będzie dla nas widoczna. Mamy za to szansę na podziwianie innego ciała niebieskiego.
Kometa SWAN (C/2020 F8): kiedy i gdzie obserwować jej przelot nad Polską?
Na razie obiekt o nazwie C/2020 F8 (SWAN), znajdujący się około 100 mln km od Ziemi, mogą dostrzec tylko mieszkańcy półkuli południowej, ale w miarę jak kometa zacznie się do nas przybliżać, szansę na jej obserwację z terenu naszego kraju będziemy mieć w połowie miesiąca (od 13 maja). W drugiej połowie maja będzie ukazywać się na tle porannej zorzy. 27 maja kometa SWAN minie zaś Słońce.
Nazwa komety SWAN pochodzi od skrótu (Solar Wind ANisotropies) określającego jeden z instrumentów używanych przez bezzałogową sondę kosmiczną SOHO, wystrzeloną na orbitę Lissajous w celu badań nad Słońcem.
Jakie zjawiska astronomiczne czekają nas na niebie w maju 2020?
⦁ 5 maja: deszcz meteorytów, czyli Eta Akwarydy (pozostałość Komety Halleya)
⦁ 7 maja: Pełnia Kwiatowego Księżyca
⦁ 13 maja: Kometa SWAN zbliży się do Ziemi
⦁ 23 maja: miała przelecieć obok Ziemi Kometa Atlas, ale już w połowie kwietnia zaczęła się rozpadać pod wpływem grawitacji.