Wakacje w Polsce. Bony 1000 plus: dla kogo, kiedy, jakie zasady?
Kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia finansowego na urlop w krajowych ośrodkach turystycznych? Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Reklama.

Bony 1000 plus na wakacje: komu przysługują? [ZASADY]

Szczegółowe informacje na temat bonów turystycznych mają zostać przedstawione na konferencji prasowej, która ma dopiero zostać ogłoszona. Do tej pory ujawniono, że:
⦁ nad projektem, który ma pomagać polskim przedsiębiorcom z branży turystycznej prowadzącym działalność na terenie kraju, współpracuje Ministerstwo Finansów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Polska Organizacja Turystyczna.
⦁ 90 proc. wartości bonu turystycznego ma być finansowane z budżetu państwa. Pozostałą kwotę ma pokrywać ze środków własnych pracodawca.
⦁ warunkiem skorzystania bonu turystycznego ma być zatrudnienie na podstawie umowy o pracę oraz pensja nieprzekraczająca przeciętnego wynagrodzenia w 2020 roku (5200 zł brutto), bez względu na to, jaka jest ogólna sytuacja finansowa danej osoby lub rodziny, czy np. małżonek/partner/partnerka zarabia więcej itp.
bony wakacyjne mają być wypłacane najprawdopodobniej na imienną kartę elektroniczną pre-paid, którą będzie można posługiwać się w ośrodkach posiadających terminale płatnicze.
⦁ wartość projektu w 2020 roku szacuje się na około 7 mld zł (w kolejnych latach udział budżetu państwa ma się stopniowo zmniejszać).
bony turystyczne 1000 plus mają być nieopodatkowane i będzie można je dostawać raz na rok (program ma być wieloletni).
⦁ każdy bon będzie można zrealizować w ciągu 2 lat od momentu jego przyznania.
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z money.pl zapewniła, że:
Jadwiga Emilewicz

Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom.


Czytaj także: "Skąd nagle wzięli pieniądze na 1000 plus?". Bony wakacyjne PiS już podzieliły Polaków

Bony turystyczne 1000 plus: na co będzie je można wydać?

Według informacji, które zostały przedstawione do tej pory, bony urlopowe będzie można wykorzystać na opłatę takich usług jak:
⦁ noclegi i pobyt w hotelach, pensjonatach itp.
⦁ dodatkowe atrakcje oferowane przez dane ośrodki (wycieczki krajoznawcze, spływy kajakowe itp.).
⦁ korzystanie z lokalnych przewodników.
⦁ wizyty w muzeach, lokalnych atrakcjach, obiektach turystycznych itp.
Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że:

Naszym celem jest pomoc całej polskiej branży turystycznej w powrocie do normalności. Jest już wiele rozwiązań, pracujemy nad kolejnymi m. in. trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem bonu turystycznego, który byłby impulsem do podróżowania po Polsce.