Opowieści pisane przez kobiety dla kobiet. Zebraliśmy tytuły książek, które – naszym zdaniem - każda z pań powinna przeczytać choć raz w życiu. Wśród nich znajdziecie chociażby powieści oraz pamiętniki, a w nich historie o dojrzewaniu, miłości, samoakceptacji, a także walce o równouprawnienie.
1. "Ania z Zielonego Wzgórza", Lucy Maud Montgomery
Ania Shirley mieszkała w sierocińcu, zanim trafiła do domu rodzeństwa Cuthbertów. Gdy dziewczynka pojawiła się na Zielonym Wzgórzu, okazało się, że nastąpiła pomyłka. Mateusz i Maryla chcieli silnego chłopca, który odciążyłby ich przy pracy w gospodarstwie. Tym samym dziewczynka była dla nich bezużyteczna. Cuthbertowie na szczęście szybko się opamiętali i zrozumieli, że Ania to prawdziwy skarb.
Perypetie rudowłosej Ani to lektura zarówno dla tylko najmłodszych, jak i dorosłych. Książka Montgomery jest ponadczasowa, a jej główna bohaterka stała się idolką dla wielu pokoleń.
2. "Małe kobietki", Louisa May Alcott
Siostrom March od najmłodszych lat matka wpajała, że nie muszą podążać przetartymi szlakami. W domu zawsze brakowało pieniędzy, ojciec wyjechał walczyć w wojnie secesyjnej, więc dziewczęta rzadko kiedy miały okazję bawić się na salonach. Rozrywek szukały więc w swoim towarzystwie. Meg marzyła o wielkiej miłości i ustatkowaniu się, Jo chciała być uznaną pisarką, Beth pragnęła pomagać innym ludziom, zaś najmłodsza Amy swoją przyszłość wiązała z malarstwem. Niestety, w XIX wieku od kobiet wciąż oczekiwano, że szybko wyjdą za mąż i będą posłusznymi paniami domu.
3. "Dziennik Anne Frank", Anne Frank
Poruszający pamiętnik nastolatki, która w czasie II wojny światowej przez ponad dwa lata ukrywała się z rodziną w oficynie budynku, w którym niegdyś znajdowała się firma jej taty. Dziewczynka opisała w dzienniku swoje marzenia związane z przyszłością, a także wspominała beztroskie czasy dzieciństwa. Kilkadziesiąt wersów poświęciła także tematowi swojej seksualności. Po tym, jak kryjówka Franków została zadenuncjowana, Anne trafiła do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie zmarła na tyfus.
4. "Szklany klosz", Sylvia Plath
Sylvia Plath znana była z pisania dzienników, a także wierszy. "Szklany klosz" to jedyna powieść w jej dorobku artystycznym. Główną bohaterką jest Esther Greenwood, która dostaje staż w redakcji czasopisma dla kobiet w Nowym Jorku. Dziewczynę szybko zaczyna przytłaczać wielkomiejski styl życia oraz nierówność płci. Greenwood popada w stany depresyjne, ponieważ nie potrafi odnaleźć się w roli, jaką narzuciło kobietom społeczeństwo.
"Szklany klosz" zawiera wątki z życia samej Plath, która w 1963 roku popełniła samobójstwo. Pisarka przez lata zmagała się z depresją.
5. "Opowieść podręcznej", Margaret Atwood
Powieść, w której kobiety zostały zniewolone i zmuszone do rodzenia dzieci wbrew ich woli. W Gilead, państwie powstałym na terenie Stanów Zjednoczonych, rządzi fanatyzm religijny. Główną bohaterką jest bezimienna podręczna, której "życiowym celem" jest danie potomstwa Komendantowi. "Opowieść podręcznej" przypomina o tym, aby zawsze walczyć o swoje prawa i reagować na najmniejszy przejaw niesprawiedliwości. Najbardziej porażającym aspektem tej książki jest fakt, że opisane w niej zdarzenia bliższe są prawdziwej rzeczywistości niż samemu science fiction.
6. "Przez dziurkę od klucza", Jane Goodall
Książka ta sama w sobie nie opowiada o życiu znanej prymatolożki, ale ukazuje, jak wielką miłością Jane Goodall darzy szympansy, którym poświęciła niemalże całe swoje życie. Brytyjka udowodniła, że naczelne kochają podobnie jak ludzie, też bywają smutne i wesołe. Dzięki swojej pasji Goodall stała się inspiracją dla wielu kobiet, które marzą o tym, aby osiągać sukcesy w świecie nauki. A ten nadal zdominowany jest przez mężczyzn.
7. "Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat", Melinda Gates
W swojej książce żona Billa Gatesa spisała historie najbardziej inspirujących osób, które dane jej było spotkać podczas podróży po całym świecie. Autorka wychodzi z założenia, że aby społeczeństwo rozwijało się w dobrym kierunku, należy przestać traktować kobiety jako ludzi gorszego sortu. W "Momencie zwrotny" poruszyła temat dziecięcych małżeństw, obrzezania nieletnich dziewcząt oraz problemu szklanego sufitu. "Potrzebujemy tej wiadomości bardziej niż kiedykolwiek" – zrecenzowała książkę Malala Yousafzai.