28 czerwca 2020 roku, w ostatnią niedzielę miesiąca, odbędą się wybory na prezydenta RP. Będzie można w nich wziąć udział zarówno tradycyjnym sposobem – w lokalach wyborczych, od godz. 7 do 21 – jak i poprzez głosowanie korespondencyjne, za pomocą wcześniej dostarczonych nam pakietów wyborczych. Wyjaśniamy, w jaki sposób się po nie zgłosić. Co trzeba wiedzieć na ten temat i jakich terminów przestrzegać, by móc zagłosować w najbliższych wyborach drogą pocztową?
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła oficjalny termin Wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na niedzielę 28 czerwca 2020 roku i potwierdziła, że zostaną one przeprowadzone metodą mieszaną, co oznacza, że głosujący będą mogli oddawać głosy standardowym sposobem w Obwodowych Komisjach Wyborczych lub za pomocą głosowania korespondencyjnego, ze względu na stan epidemii covid-19 i ograniczenie potencjalnego ryzyka zakażenia koronawirusem.
Wybory prezydenckie 2020: Głosowanie korespondencyjne [ZASADY]
Osobom, które wyrażą chęć uczestniczenia w wyborach prezydenckich poprzez głosowanie korespondencyjne, pod wskazany adres będą dostarczane pakiety wyborcze, w których skład będzie wchodzić:
⦁ karta do głosowania,
⦁ koperta na kartę do głosowania,
⦁ koperta zwrotna,
⦁ oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na wybranego kandydata,
⦁ instrukcja głosowania korespondencyjnego,
⦁ (ewentualnie) nakładka na kartę do głosowania, sporządzona w alfabecie Braille’a.
PAKIETY WYBORCZE DO GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO
Osoby, które będą dostarczać chętnym pakiety wyborcze do udziału w głosowaniu korespondencyjnym, są zobowiązane przy zachowaniu środków ochrony osobistej zaczekać 3 minuty na ich odbiór pod drzwiami wyborcy.
Jeśli po tym czasie pakiet nie zostanie odebrany, wyborcom zostanie zostawione awizo do odbioru w wybranej placówce pocztowej.
3 minuty na odbiór pakietu wyborczego. 10 minut na oddanie głosu do mobilnej skrzynki nadawczej
W przypadku osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji (ze względu na możliwość zakażenia koronawirusem), które wcześniej poinformują o zamiarze głosowania korespondencyjnego, dostarczających pakiety wyborcze obowiązuje 10 minut oczekiwania na oddanie ważnego i tajnego głosu, który umieszczany jest w tzw. mobilnej skrzynce nadawczej (mają nimi dysponować pracownicy Poczty Polskiej, dostarczający pakiety).
Głosujący na kwarantannie mogą też tylko odebrać pakiet wyborczy, a jeśli potrzebują na jego wypełnienie więcej niż 10 minut, będą musieli samodzielnie zadbać o to, by ich głos był dostarczony do specjalnie wyznaczonych w tym celu skrzynek nadawczych (w dniu głosowania) lub 2 dni przed datą wyborów dostarczyć kartę z ważnym głosem do urzędu gminy.
Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w odrębnych obwodach głosowania utworzonych w:
⦁ zakładach leczniczych,
⦁ domach pomocy społecznej,
⦁ domach studenckich lub zespołach domów studenckich,
⦁ zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takiego zakładu i aresztu,
⦁ w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich,
⦁ a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.
Głosowania korespondencyjnego za granicą nie przeprowadza się także w państwach, na terytorium których nie ma możliwości organizacyjnych, technicznych lub prawnych przeprowadzenia głosowania w takiej formie.
Zamiar głosowania korespondencyjnego można zgłosić ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej (podając swoje imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, numer telefonu, adres elektroniczny oraz adres, pod który ma być dostarczony pakiet wyborczy), za pośrednictwem:
⦁ urzędu gminy, w której jesteśmy wpisani do spisu wyborców (do 12 dnia przed datą wyborów, czyli do wtorku 16 czerwca 2020 roku, a w przypadku osób podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, do piątego dnia przed dniem wyborów, czyli do wtorku 23 czerwca 2020 roku lub do drugiego dnia przed wyborami, czyli do piątku 26 czerwca, w przypadku osób podlegających kwarantannie lub izolacji po piątym dniu przed dniem wyborów).
Pakiet wyborczy może być doręczony do wyborcy przez upoważnionego pracownika urzędu gminy lub wyborca może go odebrać osobiście, jeśli tylko zadeklarował taki zamiar w zgłoszeniu w sprawie głosowania korespondencyjnego.
W przypadku osób, które chcą głosować korespondencyjnie za granicą, należy zgłosić ten fakt konsulowi (do soboty 13 czerwca).
Głosowanie korespondencyjne w czasie wyborów prezydenckich 2020 [TERMINY + KALENDARZ WYBORCZY]
⦁ Do piątku 12 czerwca pełnomocnicy wyborczy mogą zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
⦁ Do poniedziałku 15 czerwca komisarze wyborczy mają powołać obwodowe komisje wyborcze.
⦁ W sobotę 13 czerwca mija termin zgłaszania konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą,
⦁ We wtorek 16 czerwca mija ostateczny termin na zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy.
⦁ Do niedzieli 21 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra zdrowia może wydawać uchwały, na mocy których zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.
⦁ Do piątku 26 czerwca można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.
Głosowanie korespondencyjne 2020: Jak będą przechowywane głosy wyborców?
Wypełnione pakiety wyborcze będą mieć prawo otwierać tylko członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych po zakończeniu głosowania w sprawie wyborów prezydenckich 28 czerwca 2020 roku.
Głosy, które będą oddane przez wyborców w głosowaniu korespondencyjnym do mobilnych skrzynek nadawczych, będą przechowywane na Poczcie.
Głosy oddane w urzędach gmin mają być przechowywane w kasach pancernych (jeśli dana placówka nimi dysponuje). W dniu głosowania, razem z pozostałymi głosami oddanymi do skrzynek nadawczych, mają być dostarczone do Obwodowych Komisji Wyborczych. Po wrzuceniu ważnych głosów do urn wyborczych mają one podlegać standardowym procedurom zliczania ich przez wyznaczonych w tym celu członków komisji.
źródło: prawo.sejm.gov.pl, "Ustawa z dnia 2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego"
Doręczenie pakietu wyborczego przesyłanego za pośrednictwem operatora wyznaczonego dokonywane jest przez zespół złożony z co najmniej dwóch pracowników operatora wyznaczonego bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy. Po doręczeniu pakietu do skrzynki za pakiet odpowiada użytkownik skrzynki.