Zapowiedź programu "Moja Woda", czyli nowego pomysłu PiS wzbudziła już mnóstwo emocji. Andrzej Duda stwierdził, że chciałby, żeby przy każdym domu pojawiło się oczko wodne. Wyjaśniamy, o co chodzi w projekcie, o którym wspomniał prezydent.
– Chciałbym, żeby przy każdym domu takie oczko wodne było. Nie tylko jednorodzinnym, ale także domach wielorodzinnych, żeby jak najwięcej takich zbiorników powstawało – mówił Andrzej Duda podczas wizyty w Sulejówku.
Po słowach prezydenta niektórzy mogli czuć się zagubieni. W końcu niecodziennie prezydent wyraża nadzieję, że przy każdym domu pojawi się... oczko wodne. Jego wypowiedź to jednak nawiązanie do kolejnego dużego projektu PiS.
Program "Moja Woda" ma pozwolić sfinansować 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Ministerstwo Klimatu szacuje, że takie inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody rocznie w miejscu opadu, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych wody odciążyłoby kanalizację i zmniejszyło ryzyko podtopień podczas intensywnych opadów.
Jak dostać dotację na "oczko wodne"?
Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. To one będą przyjmowały od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.
Resort gwarantuje dotację, jeśli chodzi o zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.
Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.
Jak podaje Ministerstwo Klimatu, program "Moja Woda" realizowany będzie w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.